Przejdź do treści
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Edytuj artykuł: Prawo na patent
Tytuł
Obecne zdjęcie:
Dodaj nowe zdjęcie
Wstęp do artykułu:
Są na świecie marki samochodowe, które charakteryzują się unikatowym designem oraz bardzo wysokimi cenami. Z pewnością do najwyższej półki w tym zakresie należy luksusowa marka Bentley, która od 1998 roku należy do koncernu Volkswagen AG. Firma od dłuższego czasu chciała jednak wyjść poza branżę samochodową i wkroczyła na rynek odzieżowy, co jednak w obliczu ostatnich wydarzeń najprawdopodobniej na dłuższą metę nie dojdzie do skutku. Otóż na rynku odzieżowym, od 1982 roku działa założona w Manchesterze rodzinna firma Bentley Clothing, która od tego samego roku posiada zarejestrowany na swoją rzecz znak towarowy „Bentley”. Co ciekawe, producent aut w 1987 roku stworzył swoją pierwszą kolekcję odzieżową, co w rezultacie doprowadziło do powstania sporu sądowego w 1998 roku.
Wybierz tag dla artykułu:
Nieuczciwa Konkurencja
Prawo Autorskie
Wynalazki
Wzory Przemysłowe
Wzory Użytkowe
Znaki Towarowe
Nagłówek 1
Akapit 1
Prawnicy Bentley Clothing zarzucili znanej marce w branży motoryzacyjnej naruszenie prawa ochronnego na zarejestrowany na rzecz ich klienta znak towarowy, ale także do podejmowania czynów nieuczciwej konkurencji. Proces toczył się przez wszystkie instancje i w 2017 roku trafił ostatecznie do rozpoznania przez brytyjski Sąd Najwyższy. W międzyczasie Bentley Motors podejmował kroki mające na celu unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy odzieżowej firmy o zbliżonej nazwie, jednak bezskutecznie.
Nagłówek 2
Akapit 2
Ostatecznie, w 2019 roku zapadł wyrok w powyższej sprawie. Zgodnie z rozstrzygnięciem Sądu Najwyższego, Bentley Motors przegrał sprawę i od tej pory nie może sprzedawać na terenie Wielkiej Brytanii ubrań sygnowanych własną marką, tj. „Bentley”, jak również nie może łączyć na ubraniach słynnego skrzydlatego logotypu marki ze swoją nazwą. Co ciekawe, producent motoryzacyjny może sygnować swoją marką jedynie jedwabne krawaty, szaliki, kurtki i czapki, przy czym nie mogą to być jakiekolwiek inne nakrycia głowy.
Nagłówek 3
Akapit 3
Sędzia rozpoznający sprawę początkowo stwierdził, że na wczesnym etapie zarówno firma odzieżowa, jak i motoryzacyjna w sposób zgodny z prawem korzystały z nazwy „Bentley”, jednak w późniejszym etapie działania Bentley Motors przybrały formę stałego naruszania praw Bentley Clothing. W rezultacie, Bentley Motors zobowiązane zostało do przekazania wszelkich ubrań sygnowanych spornym znakiem lub do ich usunięcia, pod rygorem dalszych kar finansowych. Co będzie dalej? Można spodziewać się, że prawnicy firmy odzieżowej będą starać się o wysokie odszkodowanie.
Nagłówek 4
Akapit 4
Cytat
Na znak towarowy należy patrzeć szeroko i perspektywicznie.
Data publikacji
Aktualizuj artykuł
skopiuj treść artykułu
Publikacja w mediach:
Facebook: https://jarzynka.eu/?p=1279?utm_source=facebook&utm_medium=news&utm_campaign=new-post
Linkedin: https://jarzynka.eu/?p=1279?utm_source=linkedin&utm_medium=news&utm_campaign=new-post
✕
Zaloguj się
Username or Email Address
Password
Remember Me
Forgot Password?
Username or Email Address