Przejdź do treści
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Edytuj artykuł: Prawo na patent
Tytuł
Obecne zdjęcie:
Dodaj nowe zdjęcie
Wstęp do artykułu:
Ostatnie wydarzenia w branży lotniczej potwierdzają, że spory o prawa ochronne na znaki towarowe przestają mieć już tylko przyziemne znaczenie, a wkraczają na zupełnie nowy poziom – w przestworza. Mianowicie chodzi o spór dwóch przewoźników, tj. polskiego LOT i niemieckiej Lufthansy. Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej firmy w ich logotypach rolę wiodącą pełni ten sam ptak - żuraw. Do roku 2019 obie spółki funkcjonowały na rynku bez jakichkolwiek spięć na tym tle. Miało to związek m.in. z faktem, że żuraw widniejący w logotypie Lufthansy umieszczony był na charakterystycznym pomarańczowo-żółtym tle, a ponadto miał inną pozę niż ten, który znajdował się w logotypie spółki PLL LOT. Warto w tym miejscu wskazać, że logotyp polskiego przewoźnika funkcjonuje oficjalnie od 1931 roku, a jego autorem był Lucjan Gronowski, który ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Paryżu.
Wybierz tag dla artykułu:
Nieuczciwa Konkurencja
Prawo Autorskie
Wynalazki
Wzory Przemysłowe
Wzory Użytkowe
Znaki Towarowe
Nagłówek 1
Akapit 1
Sytuacja uległa zmianie, kiedy w 2019 roku niemiecka spółka postanowiła wprowadzić w życie tzw. rebranding marki, co obejmowało m.in. odświeżenie znaku towarowego marki poprzez rezygnację z tła w kolorze pomarańczowo-żółtym i zastąpienie go kolorem granatowym, czyli takim jakie widnieje na graficznym znaku towarowym LOT. W rezultacie logotypy obu przewoźników zawierają wizerunek żurawia w białym kolorze na granatowym tle. Co ciekawe, już w 2018 roku na samolotach odbieranych od poszczególnych producentów widoczne było nowe logo niemieckiej spółki.
Nagłówek 2
Akapit 2
W związku z wprowadzonymi zmianami Lufthansa złożyła wniosek o rejestrację nowego logotypu w formie graficznego znaku towarowego, na co z kolei nie zgadzają się Polskie Linie Lotnicze. W rezultacie spółka PLL LOT złożyła sprzeciw przeciwko rejestracji nowego znaku towarowego niemieckiego przewoźnika. W uzasadnieniu wskazano, że nowy znak towarowy Lufthansy może powodować wprowadzenie w błąd poszczególnych konsumentów, w wyniku czego przewoźnik może uzyskać nieuczciwą przewagę na rynku lotniczym, przy jednoczesnym osłabieniu marki polskiej spółki.
Nagłówek 3
Akapit 3
W najbliższych miesiącach z pewnością poznamy dalsze losy sporu, gdyż do doniesień medialnych oraz prawnych kroków podjętych przez PLL LOT nie odniosła się jeszcze niemiecka spółka. Na zakończenie warto wspomnieć, że logotyp Lufthansy powstał w 1918 roku, a więc wcześniej niż logotyp polskiego przewoźnika.
Nagłówek 4
Akapit 4
Cytat
Żuraw do żurawia nie podobny?
Data publikacji
Aktualizuj artykuł
skopiuj treść artykułu
Publikacja w mediach:
Facebook: https://jarzynka.eu/?p=1317?utm_source=facebook&utm_medium=news&utm_campaign=new-post
Linkedin: https://jarzynka.eu/?p=1317?utm_source=linkedin&utm_medium=news&utm_campaign=new-post
✕
Zaloguj się
Username or Email Address
Password
Remember Me
Forgot Password?
Username or Email Address