Przejdź do treści
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Edytuj artykuł: Prawo na patent
Tytuł
Obecne zdjęcie:
Dodaj nowe zdjęcie
Wstęp do artykułu:
Niejednokrotnie pisaliśmy o zbyt pochopnych decyzjach Ferrari w kontekście różnego rodzaju sporów z zakresu ochrony praw własności intelektualnej, jednak tym razem warto odnotować sukces marki na tym tle. O co konkretnie chodzi? Otóż o słynny, kultowy i klasyczny model Testarossa, który pojawił się na rynku po raz pierwszy w 1984 roku. Testarossa.
Wybierz tag dla artykułu:
Nieuczciwa Konkurencja
Prawo Autorskie
Wynalazki
Wzory Przemysłowe
Wzory Użytkowe
Znaki Towarowe
Nagłówek 1
Akapit 1
Sprawa zaczęła się w 2017 roku, kiedy to niemiecki sąd unieważnił należący do włoskiej firmy znak towarowy Testarossa z uwagi na fakt, że Ferrari nie korzystało z tego znaku od dłuższego czasu (ponad 5 lat), a ostatnie auta sygnowane tym oznaczeniem były produkowane w latach 90-tych. Ponadto, sąd uznał, że sprzedaż części do tego modelu w latach 2011 – 2017 nie przesądza o rzeczywistym używaniu znaku. Producent sportowych samochodów nie pogodził się z takim orzeczeniem, czego efektem było zaskarżenie rozstrzygnięcia do sądu wyższej instancji i finalne przekazanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Główny argument Ferarri odnosił się do dalszej produkcji i sprzedaży części mechanicznych oznaczonych spornym znakiem towarowym.
Nagłówek 2
Akapit 2
Rozpoznając sprawę Trybunał zgodził się ze stanowiskiem włoskiej firmy i uznał, że produkcja i sprzedaż części samochodowych za łączną kwotę 17.000 Euro w latach 2011 – 2017 stanowi rzeczywiste używanie znaku towarowego, gdyż nie ma tutaj miejsca zwykła odsprzedaż produktów, co z kolei faktycznie nie mogłoby zostać uznane za rzeczywiste używanie. Tym samym, używanie znaku towarowego w kontekście części mechanicznych oznaczonych chronionym oznaczeniem do modelu auta Ferrari Testarossa, nawet w niewielkiej ilości - stanowi gwarancję tożsamości pochodzenia towarów, dla których sporny znak został zarejestrowany. W rezultacie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uchylił orzeczenie niemieckiego sądu, dając tym samym Ferrari zielone światło w dalszym używaniu znaku towarowego.
Nagłówek 3
Akapit 3
Nagłówek 4
Akapit 4
Cytat
Używanie znaku towarowego w kontekście części mechanicznych oznaczonych chronionym oznaczeniem do modelu auta Ferrari Testarossa, nawet w niewielkiej ilości, stanowi gwarancję tożsamości pochodzenia towarów.
Data publikacji
Aktualizuj artykuł
skopiuj treść artykułu
Publikacja w mediach:
Facebook: https://jarzynka.eu/?p=1409?utm_source=facebook&utm_medium=news&utm_campaign=new-post
Linkedin: https://jarzynka.eu/?p=1409?utm_source=linkedin&utm_medium=news&utm_campaign=new-post
✕
Zaloguj się
Username or Email Address
Password
Remember Me
Forgot Password?
Username or Email Address