Przejdź do treści
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Edytuj artykuł: Prawo na patent
Tytuł
Obecne zdjęcie:
Dodaj nowe zdjęcie
Wstęp do artykułu:
W ostatnich dniach zdecydowanym tematem numer jeden we wszystkich mediach jest atak Rosji na Ukrainę, jak również drakońskie sankcje nakładane przez kraje zachodnie na Federację Rosyjską. W odpowiedzi na sankcje, Władimir Putin podpisał ostatnio dekret, którego celem jest zniesienie prawnej ochrony dla podmiotów, które posiadają m.in. patenty na swoje wynalazki oraz prawa ochronne na wzory przemysłowe, a które są powiązane z nieprzyjaznymi krajami, posiadają w nich obywatelstwo lub prowadzą interesy. W rezultacie, stanowi to nic innego jak zezwolenie na korzystanie z obcych rozwiązań bez jakiegokolwiek pozwolenia oraz bez odszkodowania. Co prawda dekret nie obejmuje znaków towarowych, jednak ostatnie rozstrzygnięcie rosyjskiego sądu wskazuje na coś innego.
Wybierz tag dla artykułu:
Nieuczciwa Konkurencja
Prawo Autorskie
Wynalazki
Wzory Przemysłowe
Wzory Użytkowe
Znaki Towarowe
Nagłówek 1
Akapit 1
Otóż pewien rosyjski biznesmen jeszcze w 2021 roku stworzył własną wersję Świnki Peppy, a więc popularnej wśród najmłodszych kreskówki. W odpowiedzi na takie zachowanie firma Entertainment One, która jest właścicielem praw ochronnych do popularnej bajki postanowiła podjąć kroki prawne wobec pochodzącego z Rosji przedsiębiorcy. W związku z powyższym, firma we wrześniu 2021 roku wezwała do zaprzestania naruszeń i wypłaty jej odszkodowania w kwocie 40 000 rubli (wówczas ok. 400 funtów).
Nagłówek 2
Akapit 2
W ostatnim czasie w przedmiotowej sprawie, przed rosyjskim sądem zapadło orzeczenie. Sąd oddalił powództwo Entertainment One powołując się przy tym na niekorzystne działania USA oraz innych państw uznanych za nieprzyjazne Rosji, co w rezultacie uniemożliwia powodowi skuteczną ochronę swoich praw. Zgodnie z rozporządzeniem z 5 marca 2022 roku na takiej liście państw nieprzyjaznych Federacji Rosyjskiej znajdują się m.in. USA, kraje Unii Europejskiej, czy też Wielka Brytania.
Nagłówek 3
Akapit 3
Powyższe orzeczenie stwarza naprawdę bardzo duże ryzyko, że Rosja ostatecznie zezwoli na kradzież znaków towarowych bez jakichkolwiek przeszkód. Co prawda najnowszy dekret nie umożliwia takiego działania w stosunku do praw ochronnych na różnego rodzaju oznaczenia, to jednak orzeczenia sądów pokazują coś odmiennego. Zatem w przypadku zezwolenia na wykorzystywane cudzych znaków towarowych na terenie Rosji – lokalni przedsiębiorcy będą mogli bez przeszkód „przywrócić” obecność znanych marek, tj. chociażby McDonald’s – bez jakiegokolwiek rzeczywistej powiązania ze znaną siecią fast food.
Nagłówek 4
Akapit 4
Cytat
W przypadku zezwolenia na wykorzystywane cudzych znaków towarowych na terenie Rosji lokalni przedsiębiorcy będą mogli bez przeszkód „przywrócić” obecność znanych śwaitowych marek.
Data publikacji
Aktualizuj artykuł
skopiuj treść artykułu
Publikacja w mediach:
Facebook: https://jarzynka.eu/?p=1580?utm_source=facebook&utm_medium=news&utm_campaign=new-post
Linkedin: https://jarzynka.eu/?p=1580?utm_source=linkedin&utm_medium=news&utm_campaign=new-post
✕
Zaloguj się
Username or Email Address
Password
Remember Me
Forgot Password?
Username or Email Address