Przejdź do treści
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Dodaj artykuł
Prawo na patent
IP Tip
Edytuj artykuł
Edytuj Prawo na patent
Edytuj: IP Tip
Edytuj artykuł: Prawo na patent
Tytuł
Obecne zdjęcie:
Dodaj nowe zdjęcie
Wstęp do artykułu:
Co mają wspólnego francuski koncern słynący z bardzo ekskluzywnych produktów z niemieckim dyskontem? Otóż jak się okazuje, nie tak mało. Po długotrwałym sporze sądowym, sieć sklepów Lidl odniosła zwycięstwo nad francuskim potentatem w produkcji produktów luksusowych LVMH. Spór dotyczył możliwości uzyskania prawa ochronnego na jeden z elementów szampana i trwał ponad dekadę.
Wybierz tag dla artykułu:
Nieuczciwa Konkurencja
Prawo Autorskie
Wynalazki
Wzory Przemysłowe
Wzory Użytkowe
Znaki Towarowe
Nagłówek 1
Akapit 1
Wszystko zaczęło się w momencie, gdy Veuve Clicquot, czyli jedna z marek ze stajni LVMH chciała zarejestrować wspólnotowy znak towarowy. Co ciekawe, nie chodzi tu o zwykły logotyp lub nazwę, lecz o odcień koloru pomarańczowego, który ta konkretna marka umieszcza na oferowanym w sprzedaży szampanie. Pierwsze próby rejestracji odbyły się już w 1998 roku.
Nagłówek 2
Akapit 2
Od samego początku ten pomysł nie podobał się niemieckiej sieci sklepów Lidl, która postanowiła nie składać broni i walczyć o swoje racje do końca. Początkiem sporu był sprzeciw co do rejestracji wspólnotowego znaku towarowego, którego przedmiotem miał być kolor jasnopomarańczowy, który widoczny jest na etykiecie francuskiego szampana. LVMH nie poddawał się w staraniach i sukcesywnie składał odwołania od wszystkich negatywnych dla siebie rozstrzygnięć. Za każdym razem przedstawiał stosowne dowody na poparcie swoich argumentów w zakresie rozpoznawania przez konsumentów spornego koloru z konkretnymi produktami Veuve Clicquot i kilkudziesięcioletniej obecności na rynku. Niestety, to także nie przyniosło efektów, a decyzja EUIPO i Izby Odwoławczej była niekorzystna.
Nagłówek 3
Akapit 3
Koncern LVMH nie poddał się i złożył skargę do Sądu Unii Europejskiej. Sąd rozpoznając sprawę nie zgodził się na zastrzeżenie odcienia pomarańczowego, ponieważ europejscy konsumenci nie kojarzą na tyle silnie tego koloru z jedną z marek LVMH, aby producent Veuve Clicquot mógł uzyskać na niego prawo ochronne. Idąc dalej, sąd nie zgodził się z argumentacją skarżącego w zakresie rozpoznawalności marki przez europejskich klientów. Wątpliwości wzbudziła przede wszystkim moc wizerunku szampana i pomarańczowych etykiet Veuve Clicquot w krajach, tj. Grecja i Portugalia. Po zbadaniu tej kwestii uznano, że konsumenci w tych państwach nie wiążą koloru pomarańczowego z francuskim szampanem, co byłoby silnym argumentem przemawiającym za rejestracją. W rezultacie, po stronie francuskiego koncernu brak jest wystarczających argumentów, które uzasadniałyby i pozwalałyby na rejestrację koloru jako znaku towarowego. Ostatecznie, Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę.
Nagłówek 4
Akapit 4
Cytat
„konsumenci w tych państwach nie wiążą koloru pomarańczowego z francuskim szampanem”
Data publikacji
Aktualizuj artykuł
skopiuj treść artykułu
Publikacja w mediach:
Facebook: https://jarzynka.eu/?p=4579?utm_source=facebook&utm_medium=news&utm_campaign=new-post
Linkedin: https://jarzynka.eu/?p=4579?utm_source=linkedin&utm_medium=news&utm_campaign=new-post
✕
Zaloguj się
Username or Email Address
Password
Remember Me
Forgot Password?
Username or Email Address