Prawa autorskie do programu Szansa na sukces. Spór TVP z Elżbietą Skrętowską.

W ostatnim czasie można było w mediach przeczytać o konflikcie pomiędzy TVP Polska a Elżbietą Skrętkowską dotyczącym programu "Szansa na sukces", a konkretniej praw autorskich do programu. 

Na czym polega spór? Otóż w kwietniu 2019 roku do stacji TVP2 powróciła "Szansa na sukces", która aktualnie nosi podtytuł - "Opole 2019", co ma związek z główną nagrodą, a mianowicie udziałem w konkursie "Debiuty" podczas słynnego festiwalu w Opolu. Sam program powstał w 1993 roku z inicjatywy Skrętkowskiej, która opracowała jego formułę, a następnie reżyserowała. Program był emitowany do 2012 roku.

Co ciekawe, pomimo bezskutecznie toczących się od stycznia 2019 roku rozmów ze stacją, zdaniem autorki program został reaktywowany bez jej poparcia i zgody. Pomimo ogólnej chęci przywrócenia programu przez Skrętkowską, punktem niezgody miał być zapis, w którym autorka miała zrzec się wszelkich roszczeń dotyczących samego programu.

W tym miejscu należy odnieść się do odpowiedzi TVP na stanowisko Pani Elżbiety, w której stacja podniosła, iż jest jedynym uprawnionym do znaku towarowego "Szansa na sukces" we wszystkich kategoriach. Ponadto, zdaniem TVP autorka odrzuciła propozycje pracy przy nowym programie na stanowiskach reżysera i konsultanta merytorycznego. Co więcej Skrętkowska oczekiwała bardzo wysokiego honorarium za każdy z odcinków, a po przystaniu na jej propozycję, zmieniła ona zdanie i zażądała dożywotniego wynagrodzenia, także w przypadku braku świadczenia przez nią usług, jak również konieczności uzyskania jej każdorazowej zgody na publikację programu.

W rezultacie, obie strony sporu stoją przed decyzją, czy skierować swoje roszczenia na drogę sądową. Elżbieta Skrętkowska rozważa wszczęcie procesu o ochronę praw własności intelektualnej, gdyż jej zdaniem TVP zarejestrowała sporny znak towarowy bez jej wiedzy oraz przy braku jakichkolwiek uprawnień w tym zakresie. Co ciekawe, zdaniem autorki tytuł programu oraz scenariusz był przez nią zarejestrowany u notariusza. W podobnym tonie wypowiedziała się Telewizja Polska, która stwierdziła, iż w przypadku naruszania jej dóbr osobistych przez Panią Elżbietę Skrętkowską - podejmie stosowne kroki prawne mające na celu ochronę stacji.

Niezależnie od powyższych oświadczeń obu stron, w najbliższym czasie przyszłość programu, jak również samych praw do jego scenariusza i nazwy powinna się wyjaśnić. Kto wygra w ewentualnym sporze sądowym? Czas pokaże.

Zobacz także