McDonalds stracił znak towarowy BIG MAC!

Chyba każdy zna kultową kanapkę serwowaną przez McDonald's, a mianowicie Big Maca, którego charakterystyczną cechą są dwa kotlety. Nie trudno się domyślić, że tak flagowy produkt musiał podlegać ochronie w zakresie praw własności intelektualnej. Jednak w ostatnim czasie McDonald's utracił wyłączne prawo do korzystania ze znaku towarowego Big Mac dla pewnej kategorii produktów, co nie uszło uwadze konkurencji.

Wspomnieć należy, iż McDonald's dokonał zgłoszenia znaku towarowego Big Mac w 1996 roku. Obejmowało ono trzy klasy produktów i usług, tj. kanapki mięsne, konserwowane,  gotowane owoce i warzywa, sery, jaja, herbatniki, chleby, kawy, musztardy oraz usługi związane z restauracjami i restauracjami franczyzowymi, przygotowanie gotowej żywności, planowanie budowlanego i doradztwa budowlanego dla restauracji.

Cała sprawa zaczęła się w 2017 roku, kiedy to Supermac's - irlandzka sieć fast foodów skierowała przeciwko amerykańskiej sieci barów szybkiej obsługi oskarżenia o wykorzystywanie nazw swoich produktów do walki z konkurencją i stosowaniu praktyk monopolistycznych. Finalnie sprawa była rozpatrywana przez unijny Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i trwała niemal dwa lata. Rozstrzygnięcie można uznać za niemałe zaskoczenie, gdyż ostatecznie McDonald's utracił wyłączność na używanie znaku towarowego Big Mac. Podstawą takiej decyzji był fakt, że amerykańska sieć wykorzystywała sporny znak towarowy wyłącznie dla kanapek, z kolei w przypadku pozostałych klas McDonald’s nie wykazał używania znaku przez ostatnie 5 lat od momentu rozpoczęcia postępowania. Decyzja pochodzi z dnia 11 stycznia 2019 roku i przysługuje od niej odwołanie (nie jest ostateczna). Niemniej konkurencji już korzystają z nazwy Big Mac. Jeden z nich wprowadził do swojej oferty m.in. kanapki takie jak The Burger Big Mac Wished It Was (Burger, którym chciałby zostać Big Mac), czy też The Anything But a Big Mac (Wszystko, tylko nie Big Mac).

Zobacz także