„Cieszynka” Krzysztofa Piątka chroniona.

Nie każdy wie, że w marcu 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo własności przemysłowej, która wprowadziła nowe rodzaje znaków towarowych, w tym m.in. znaki multimedialne. Zmiany postanowił wykorzystać jeden z najbardziej znanych polskich piłkarzy, tj. Krzysztof Piątek.

Napastnik występujący obecnie w barwach AC Milan, znany we Włoszech pod pseudonimem „Il Pistolero” słynie nie tylko z szybko rozwijającej się kariery piłkarskiej, ale przede wszystkim z jego znanego na całym świecie zachowania po strzelonym golu, tj. z tzw. „cieszynką”, która polega na skrzyżowaniu rąk i dłoni oraz poruszaniu ich w taki sposób, że przypominają one strzelające rewolwery. To właśnie owa cieszynka stała się przedmiotem ruchomego, multimedialnego znaku towarowego zarejestrowanego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Jak potwierdziła w oficjalnej wypowiedzi Prezes Urzędu Patentowego RP Pani Edyta Demby-Siwek – Krzysztof Piątek skutecznie zarejestrował nowy znak towarowy. Tym samym, charakterystyczne wystrzały rewolwerów są chronione w Polsce jako wyłączne prawo ochronne udzielone na rzecz polskiego napastnika. W efekcie, każdy inny piłkarz chcący naśladować Piątka po strzelonym golu musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. 

W wywiadach polski piłkarz kilkukrotnie powtarzał, że swojej cieszynki nie planował, a wyszła ona spontanicznie podczas bardzo dobrych występów we włoskiej Genoi.

Taki ruch z pewnością można uznać za bardzo ciekawy chwyt marketingowy, gdyż trudno sobie wyobrazić jeżdżących po polskich boiskach pełnomocników piłkarza sprawdzających czy żaden z zawodników grających na niższych szczeblach rozrywkowych nie narusza w/w znaku towarowego, a następnie wyciągania konsekwencji w tym zakresie.

san siro 2430650 1280

Zobacz także