Ferrari 250 GTO bez prawa do nazwy!

Ferrari to marka znana na całym świecie dla każdego fana motoryzacji i nie tylko. Słynie przede wszystkim z eleganckich ale i zarazem sportowych samochodów, które cechują się ponadczasowymi kształtami. Niewątpliwie pionierem i klasykiem w portfolio włoskiej marki jest model Ferrari 250 GTO

, którego produkcja rozpoczęła się w latach 60-tych. Aby zobrazować jak bardzo kultowy jest to model – warto wskazać, że na prywatnej aukcji samochód ten w 2018 roku został sprzedany za kilkadziesiąt milionów dolarów. Dlaczego wspominamy o tym konkretnym modelu? Otóż Ferrari właśnie straciło swoje prawo ochronne do znaku towarowego obejmującego kształt 250 GTO.

Wszystko zaczęło się w 2018 roku kiedy to włoska firma Ares Design ogłosiła, że planuje rozpocząć produkcję i sprzedaż samochodu, którego kształt miał nawiązywać do Ferrari 250 GTO. To co miało odróżniać nowy model od pierwowzoru to m.in. cena – milion dolarów w porównaniu do kilkudziesięciu za oryginalny model z lat 60-tych. Na reakcję Ferrari nie trzeba było długo czekać. W 2019 roku włoska firma motoryzacyjna wystąpiła do sądu w Bolonii podnosząc, że Ares Design planuje produkcję replik słynnego modelu Ferrari, do czego nie ma żadnych praw. W uzasadnieniu wskazano m.in., że słynny na całym świecie model winien korzystać z ochrony, która jest przypisywana dziełom sztuki. Z argumentacją w pierwszych etapach sporu zgodził się włoski sąd i orzekł na korzyść Ferrari. 

To z kolei nie spodobało się Ares Design, która to firma w odwecie wystąpiła z wnioskiem o unieważnienie spornego znaku towarowego, do którego prawa przysługują Ferrari. W rezultacie spór trafił do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). 

1962 Ferrari 250 GTO

We wniosku podnoszono, że włoski gigant motoryzacyjny nie używał spornego znaku przez 5 lat, a ponadto, odnowienie w 2008 roku przez Ferrari spornego znaku towarowego nastąpiło w złej wierze. Wnioskodawca podkreślał, że znak 250 GTO nie był wykorzystywany w żadnym nowym modelu włoskiego producenta samochodów, w związku z czym zastosowanie powinna mieć zasada „wykorzystaj albo się pozbądź”. Zasada ta wynika z art. 19 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Ra­dy (UE) 2015/2436 z dnia 16 grudnia 2015 roku i dotyczy wspomnianego już nieużywania przez okres 5 lat danego znaku towarowego, który w takim przypadku nie powinien podlegać ochronie.

W rezultacie EUIPO orzekło na korzyść Ares Design w odniesieniu do unieważnienia spornego znaku w kontekście używania go dla produkowanych samochodów. Co ciekawe, znak towarowy 250 GTO dla Ferrari w dalszym ciągu obowiązuje dla różnego rodzaju zabawek, w tym modeli słynnego samochodu.

Czy to rozstrzygnięcie sprawi, że na rynku pojawią się samochody zbudowane na kształt słynnego modelu Ferrari 250 GTO? Przekonamy się o tym w niedalekiej przyszłości, a już na pewno za sprawą Ares Design.

Zobacz także