H&M vs. Adidas

Są na świecie takie marki, których po prostu nie trzeba przedstawiać. Należy do nich typowo modowa szwedzka marka H&M, a z drugiej strony sportowy, niemiecki Adidas ze swoim charakterystycznym znakiem rozpoznawczym – trzema paskami. I to właśnie o te paski od niemal 24 lat pomiędzy tytułowymi firmami toczył się spór, który w ostatnim czasie znalazł swój finał.

O co chodziło? Otóż H&M w 1997 roku wypuściło na rynek swoją nową kolekcję „Work Out”, w skład której wchodziły m.in. spodnie, bluzy, czy też obuwie. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że na ubraniach tych szwedzka firma umieściła dwa równolegle położone względem siebie paski, które zdaniem Adidasa zbyt mocno przypominały ich sztandarowy znak towarowy. 

Niemiecki koncern uznał to za bezprawne działanie i od razu wystąpił na drogę sądową w związku z naruszeniem jej praw ochronnych. Cała sprawa oparta była na tym, że H&M swoją kolekcją może wprowadzać konsumentów w błąd co do pochodzenia sprzedawanej przez siebie odzieży i mylnym przekonaniu, że kolekcja jest powiązana z Adidasem. W odpowiedzi na takie stanowisko, szwedzka firma wskazała, że dwa paski znajdujące się na ich odzieży mają charakter tylko i wyłącznie dekoracyjny, a nie stanowią ani znaku towarowego ani nie mają na celu identyfikacji z konkretnym podmiotem lub producentem. Ponadto, zdaniem H&M same paski stanowią na tyle neutralny element, że mogą być wykorzystywane przez wszystkich.

Co ciekawe, przez 24 lata sądy różnych instancji orzekały na korzyść Adidasa twierdząc, że w sprawie faktycznie doszło do naruszenia znaku towarowego niemieckiej firmy. H&M sukcesywnie zaskarżał poszczególne orzeczenia, aż sprawa finalnie znalazła finał w holenderskim Sądzie Apelacyjnym, który wydał ostateczny wyrok na korzyść szwedzkiej firmy odzieżowej. 

W uzasadnieniu wskazano, że w przedmiotowej sprawie nie miało miejsca jakiekolwiek naruszenie prawa ochronnego do znaku towarowego Adidasa, a tym samym – konsumenci nie byli w żaden sposób wprowadzeni w błąd w odniesieniu do pochodzenia spornej kolekcji ubrań. W rezultacie Adidas został także obciążony kosztami postępowania.

Takie rozstrzygnięcie bardzo zdziwiło niemiecką firmę w kontekście poprzednich orzeczeń, a jej przedstawiciele zapowiedzieli dalsze kroki prawne. Co ciekawe, nie jest to pierwsza taka sprawa niemieckiego koncernu w związku z wykorzystaniem przez inne firmy pasków na swoich produktach.

Zobacz także