Znak towarowy Monster Energy

Niezaprzeczalnie rynek napojów energetycznych jest wręcz przesycony różnego rodzaju produktami, których głównym celem jest zastrzyk energii. Niezależnie od tego, na tym specyficznym rynku można znaleźć kilku dużych graczy, jak na przykład Red Bull, Black, czy też Monster. Dzisiejszy wpis jest poświęcony właśnie tej ostatniej spółce pochodzącej z Kalifornii, a konkretnie Monster Energy Co. i jej znakom towarowym.

Otóż w 2011 roku kalifornijska spółka zarejestrowała na swoją rzecz dwa unijne słowne znaki towarowe, tj. „Monster” dla energetyzujących napojów o smaku kawy (32 klasa) oraz dla napojów kawowych z mlekiem (klasa 30), a także „Monster Energy” dla napojów kawowych z mlekiem (klasa 30).

Nie uszło to uwadze konkurencji, a konkretniej pochodzącej ze Szwajcarii spółce Frito-Lay, która postanowiła złożyć wniosek o unieważnienie powyższych znaków tylko w klasie 30, z uwagi na fakt, że Monster Energy nie używała ich w okresie ostatnich pięciu lat.

W odpowiedzi na wnioski, amerykańska firma przedstawiła swój produkt o nazwie „X-Presso Monter”, który jest typowym napojem energetyzującym o smaku kawy.

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) po analizie sprawy wskazał, że przedstawiony produkt faktycznie potwierdza używanie spornych znaków towarowych, ale jedynie w zakresie klasy 32, a nie klasy 30, która dotyczy stricte napojów kawowych. Powołując się na definicję napojów energetyzujących z portalu Britannica oraz powyższe ustalenia EUIPO przyznało rację wnioskodawcy Frito-Lay. Odnosząc się zaś do samej definicji przytoczonej przez Urząd – napojem takim jest każdy napój, który zawiera wysoki poziom składników pobudzających, najczęściej kofeiny, cukru i często suplementów, tj. witaminy lub karnityna, i który jest promowany jako produkt zdolny do zwiększenia czujności umysłowej i sprawności fizycznej. Tego rodzaju produkty promuje się jako te, które pomagają zwiększyć koncentrację i uwagę, jednak nie są alternatywą m.in. dla kawy, czy też elektrolitów i herbaty.

Monster Energy Co. nie zgodziło się z taką decyzją i zaskarżyło ją do Sądu Unii Europejskiej.

Po przeanalizowaniu sprawy, Sąd nie zgodził się z argumentacją skarżącej spółki jakoby oferowany przez nich napój był produktem multizadaniowym, tak jak to wygląda w przypadku chociażby zegarka z funkcją radia. W takich przypadkach – takie urządzenia stanowią jeden, całościowy produkt, a każda z ich części pełni w takim przypadku inną funkcję. W przypadku niniejszej sprawy przedstawiony produkt, tj. „X-Presso Monter” niewątpliwie jest napojem energetyzującym, który ma smak kawy. Biorąc pod uwagę fakt, że jego celem jest dostarczenie energii – nie jest on napojem pochodzącym z kawy, w związku z czym należy on do 32, a nie do 30 klasy towarów i usług. Mając na względzie powyższe, wyrokiem z dnia 10 listopada 2021 roku Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę Monster Energy (sprawy łączone T‑758/20 i T‑759/20).

Zobacz także