Wyścigi FIM MiniGP z problemami

Każdy znawca tematu zna popularne na całym świecie wyścigi motocyklowe MotoGP. Co ciekawe, aby dać szansę najmłodszym uczestnikom organizatorzy rozgrywek, tj. Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM) i Dorna Sports w 2021 roku stworzyli serię FIM MiniGP World Series, w której brać udział mogą młodsi kierowcy.

Okazuje się jednak, że organizatorzy mogą mieć problem z samą nazwą stworzonych przez siebie zawodów. Chodzi o naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy należący do właściciela jednych z lokalnych zawodów.

Jak się okazało, już od 2008 roku na terenie USA rozgrywane są zawody dla najmłodszych zawodników pod nazwą MiniGP. Ich organizatorem jest federacja NJminiGP, której z kolei twórcą jest pochodzący z New Jersey Ryan Fleming. W ramach prowadzonej działalności, jego franczyza skupia już pod swoim szyldem sześć organizacji.

Z informacji medialnych wynika, że tuż po tym jak FIM i Dorna Sports utworzyli FIM MiniGP World Series, Ryan Fleming osobiście wystąpił do organizacji Roadracing World w celu zgłoszenia swoich roszczeń, a przede wszystkim nagłośnienia całej sprawy. Ponadto, jako uprawniony do spornego znaku towarowego wskazał, iż nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy inny podmiot chciałby wykorzystać w swojej działalności oznaczenie „MiniGP”. Co więcej, zazwyczaj samo takie zgłoszenie wystarczyło do tego, aby dany podmiot zmienił nazwę organizowanych przez siebie zawodów.

Niezależnie od sytuacji, do dnia dzisiejszego Ryan Fleming nie otrzymał odpowiedzi od Dorna Sports i FIM pomimo tego, że organizatorzy zostali poproszeni o złożenie stosownych wyjaśnień. Na chwilę obecną, nie ma także informacji, aby w związku z powyższymi okolicznościami szykowała się sprawa sądowa. 

Co ciekawe, w razie sporu – sąd rozpoznający sprawę będzie brać pod uwagę nie tylko podobieństwo spornych oznaczeń, ale także wszelkie podobieństwa pomiędzy wyścigami organizowanymi zarówno przez federację NJminiGP, jak i FIM i Dorna Sports. Na tym tle z kolei – różnice pomiędzy federacjami są znaczne i prawdopodobnie tutaj popularniejsza seria MotoGP szukałaby swojej szansy w konfrontacji z lokalnym przeciwnikiem.

Zobacz także