Gra FIFA bez Maradony?

Niewątpliwie do piłkarskich legend obok chociażby Pele można zaliczyć także pochodzącego z Argentyny Diego Maradonę. Zasłynął on nie tylko z niesamowitych umiejętności i statystyk, ale także rozrzutnego i rozrywkowego stylu życia. I to właśnie owo miano legendy i praw do jego wizerunku, a przede wszystkim do znaku towarowego „Maradona” doprowadziło do problemów Electronic Arts, tj. wydawcy popularnej na całym świecie serii gier FIFA.

Na początku trzeba wskazać, iż gry z serii FIFA posiadają bardzo rozbudowany tryb sieciowy FIFA Ultimate Team, w którym poza rywalizacją pomiędzy graczami z całego świata, każdy może zdobywać karty piłkarzy. Od pewnego czasu, wydawca wprowadził do gry karty tzw. ikon. Jako przykład takiej karty mamy właśnie Diego Maradonę, który występuje na dwóch kartach w grze FIFA 22 oraz na trzech w FIFA 21.

Co ciekawe, po śmierci piłkarza jego prawnik, tj. Matias Morla wystąpił do sądu z pozwem w sprawie uregulowania prawnych kwestii związanych z prawem do wizerunku Diego Maradony. W rezultacie wygrał on sprawę z córkami piłkarza i aktualnie jest właścicielem praw ochronnych zarówno do nazwiska, wizerunku, jak i marki „Maradony”. 

Jak to wszystko ma się z kolei do serii gier FIFA? Otóż umowę z Electronic Arts na wykorzystanie wizerunku piłkarza w grze podpisywał Stefano Ceci, czyli wieloletni przyjaciel, a poprzednio także menadżer Diego Maradony. Niestety, nie był on w stanie przedstawić żadnego potwierdzenia, ani żadnych dowodów, które sugerowałyby, że jest on uprawniony do zatrzymania praw do wizerunku piłkarza w kontekście gier FIFA.

W efekcie, Matias Morla wystąpił o usunięcie piłkarza z popularnej serii gier. Co prawda, w tej sprawie nie ma jeszcze rozstrzygnięcia, jednak da się usłyszeć, że zdaniem argentyńskiego wymiaru sprawiedliwości – prawnik ma podstawy do takiego żądania i bardzo możliwe jest rozstrzygnięcie na jego korzyść.

Tym samym, Electronic Arts czeka jeszcze batalia sądowa z Matiasem Morla o wizerunek Diego Maradony na kartach ikon w grze FIFA 21 i 22. Czy piłkarz definitywnie zniknie z gry? Czy może strony dojdą do porozumienia w tym zakresie? To na pewno pokażą najbliższe miesiące.

Zobacz także