T-Mobile walczy z amerykańskim startupem o kolor

Nie od dziś wiadomo, że znane firmy zastrzegają prawa ochronne na różnego rodzaju oznaczenia, jak np. wygląd sklepu, czy też kolor. Faktem jest także to, że niektóre marki kojarzą się właśnie ze specyficznym kolorem, jak ma to miejsce w przypadku różowego T-Mobile. Niestety to właśnie ten kolor stał się przyczyną sporu pomiędzy telekomunikacyjnym gigantem a startupem z USA. T-Mobile, a dokładnie koncern kontrolujący markę, tj. Deutsche Telekom mają przekonanie, że kolor tzw. magenta (odcień różowego) może być wykorzystywany wyłącznie przez nich. Poniekąd mają w tym trochę racji, gdyż swego czasu koncern poza logotypem oraz słownymi oznaczeniami zastrzegł jako znak towarowy także kolor magenta.

Spis treści:

Czy kolor „magenta” można mieć na wyłączność?

Efekty uzyskania prawa ochronnego na kolor można dostrzec w sporze z działającym w branży ubezpieczeń startupem Lemonade. Amerykańska firma na terenie Niemiec chciała przygotować oraz przeprowadzić kompleksową kampanię reklamową właśnie z wykorzystaniem w swoich materiałach koloru różowego. Takie działania nie uszły uwadze Deutsche Telekom, bowiem koncern wystąpił do startupu z żądaniem zaprzestania używania w swoich kampaniach koloru różowego.

Pomimo wezwania, Lemonade nie podjęła w tym zakresie żadnych kroków, co w efekcie doprowadziło do tego, że telekomunikacyjna firma wystąpiła do niemieckiego sądu z wnioskiem o wydanie amerykańskiej firmie stosownego zakazu w tym zakresie. Co ciekawe, niemiecki sąd od razu uznał rację właściciela T-Mobile i nakazał Lemonade zaprzestanie wszelkich działań reklamowych z wykorzystaniem spornego, różowego koloru.

Niemiecki Sąd stanął po stronie niemieckiej firmy? Przypadek?

Takie rozstrzygnięcie skomentował Daniel Schreiber – współzałożyciel i CEO startupu, wskazując iż działania i żądania niemieckiej firmy mają przejaw zastraszania, gdyż sporny odcień koloru różowego nie został przez nich wymyślony. Co więcej, analizując dokładniej sprawę można dostrzec, że Lemonade w swoich kampaniach reklamowych faktycznie używało różowego koloru, jednak był to zupełnie inny odcień niż ten, który został objęty ochroną przez T-Mobile.

W rezultacie amerykańska firma wystąpiła do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej z wnioskiem o unieważnienie prawa ochronnego niemieckiego koncernu do odcienia różowego – magenta. Lemonade w mediach społecznościowych podjęła również ciekawą inicjatywę opatrzoną hastagiem #FreeThePink, co dosłownie oznacza – uwolnij róż. Rozstrzygnięcie w tej sprawie może być ciekawe, jednak na ostateczne orzeczenia przyjdzie jeszcze poczekać.

Spis treści:

Czas pokaże kto miał rację.

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja