Vogue pozywa Drake. Pozew opiewa na co najmniej 4 miliony!

Zazwyczaj opisujemy przypadki, w których naruszenie prawa ochronnego do znaku towarowego polega na jego bezprawnym skopiowaniu i wykorzystywaniu go do oznaczania produktów, które faktycznie nie pochodzą od producenta i w rezultacie wprowadzają w błąd konsumentów co ich pochodzenia. Jednak czasami wystarczy nie tyle bezprawne wykorzystanie, co chociażby samo wspomnienie o innej marce, o czym ostatnio przekonał się amerykański raper Drake.

Spis treści:

Drake ma kłopoty

Jak się jednak okazało, cała akcja promocyjna została przeprowadzona bezprawnie, tj. artyści nigdy nie mieli prawa do wykorzystania znaku towarowego „Vouge”, a tym bardziej do powoływania się na taką współpracę, gdyż takiego tematu nigdy nie było. Z informacji przekazanych przez wydawcę „Vouge” wynika, że Drake i 21 Savage stworzyli podrobioną okładkę magazynu, plakaty oraz okładki wskazujące na współpracę stron przy promocji płyty, a dodatkowo kilkukrotnie bez żadnych praw wykorzystali znak towarowy magazynu.

Ostra reakcja

W rezultacie, Conde Nast – wydawca „Vouge” postanowił pozwać raperów, a sam pozew opiewa na co najmniej 4 miliony dolarów odszkodowania. Co ciekawe, wydawca wskazał, że kontaktował się z artystami jeszcze w październiku 2022 roku chcąc ugodowo zakończyć spór, jednak brak jakiejkolwiek reakcji spowodował, że konieczne było podjęcie kroków prawnych.

Jak się zakończy sprawa? Dowody bezprawnego wykorzystania znaku towarowego „Vouge” są aż nadto widoczne w internecie. Ponadto, takie fałszywe informacje z pewnością przełożyły się na wymierną promocję albumu, co potwierdziły reakcje światowych mediów. Najbliższe miesiące pokażą, czy sprawa zakończy się mimo wszystko polubownie, czy też czeka nas proces.

Jak widać, nawet samo wspomnienie i powołanie się na znaną markę może mieć bardzo negatywne skutki.

Spis treści:

Zakres naruszenia i brak reakcji Drake’a dobrowolne zaprzestanie naruszeń doprowadził do sporu sądowego.

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja