„ciężarówki, którym możesz zaufać” – znak towarowy czy reklama?

Niejednokrotnie wskazywaliśmy, że znakiem towarowym nie może być fraza, która nie ma charakteru odróżniającego. Generalnie, takie same zasady dotyczą także sloganów i tekstów reklamowych, którym mogą zostać przyznane prawa ochronne. Jednak uzyskanie statusu znaku towarowego może nastąpić dopiero pod warunkiem, że takie teksty naprawdę mają indywidualny charakter oraz posiadają cechy odróżniające. O tym, jak bardzo jest to istotne, przekonał się w ostatnim czasie Daimler Truck Holding AG.

Spis treści:

Specyficzny slogan jako znak

Daimler Truck, czyli niemiecki producent ciężarówek, w dniu 3 czerwca 2022 roku złożył do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o rejestrację oznaczenia słownego “TRUCKS YOU CAN TRUST” jako wspólnotowego, słownego znaku towarowego. Zakres zgłoszenia obejmował towary i usługi, tj. finansowanie pojazdów, pojazdy silnikowe, gry, czy też leasingi. W tłumaczeniu, zgłoszone oznaczenie oznacza wprost „ciężarówki, którym możesz zaufać”, czyli ma charakter typowego sloganu reklamowego.

Jak się okazało, entuzjazmu wnioskodawcy oraz unikalnego charakteru zgłoszonego tekstu nie dopatrzył się EUIPO, który częściowo odmówił rejestracji, tj. w zakresie, w którym zgłoszony znak towarowy odnosi się wprost do pojazdów. Podstawą prawną był art. 7 ust. 1 lit. b) rozporządzenia 2017/1001 w/s znaku towarowego Unii Europejskiej, który odnosi się do braku charakteru odróżniającego spornego znaku.

Odwołanie

Pomimo wniesionego odwołania, Izba Odwoławcza EUIPO w wydanym orzeczeniu oddaliła odwołanie na tej podstawie, że zgłoszony znak towarowy jest rozumiany dla rozpatrywanych towarów i usług jako slogan reklamowy pozbawiony charakteru odróżniającego dla ogółu odbiorców i anglojęzycznego kręgu odbiorców specjalistycznych w Unii Europejskiej. Ponadto, sporne oznaczenie będzie postrzegane jako oznaczające „samochody ciężarowe godne zaufania” oraz jako bezpośrednio i natychmiastowo podkreślające pozytywne cechy rozpatrywanych towarów i usług, bez konieczności dokonywania wykładni przez właściwy krąg odbiorców.

Sprawa trafia do sądu

Daimler Truck nie zgodził się z rozstrzygnięciem i zaskarżył decyzję do Sądu Unii Europejskiej. W uzasadnieniu wskazano, że zgłoszone oznaczenie nie jest pozbawione charakteru odróżniającego, ponieważ fraza, którą zawiera znak nie jest oczywista z uwagi na specyficzne zestawienie słów i przedstawiona w języku angielskim nie jest jako całość zrozumiała dla mieszkańców Unii Europejskiej.

EUIPO podtrzymał swoje stanowisko w zakresie braku odróżniającego charakteru oznaczenia, które jest niczym innym, niż sloganem reklamowym.

Ostateczny wyrok

Sąd Unii Europejskiej rozpoznający skargę przypomniał, iż aby uzyskać prawo ochronne na jakiekolwiek oznaczenie – powinny być ściśle określone prawnie przesłanki, w tym m.in. odpowiednie wyróżnianie się danego znaku towarowego, co pozwala na jednoznaczną identyfikację danego towaru lub usługi z konkretnym podmiotem, co stanowi jednocześnie odróżnienie od innych produktów i usług konkurencyjnych firm.

W rozpoznawanej sprawie takie warunki nie zachodzą w stosunku do spornego znaku towarowego “TRUCKS YOU CAN TRUST”. Sąd wskazał, że powyższe oznaczenie nie posiada nawet częściowego i minimalnego charakteru odróżniającego, co dyskwalifikuje je jako znak towarowy. Przede wszystkim, slogan skierowany jest do branży motoryzacyjnej, a konkretnie do segmentu przewozowego i transportowego. Tu podkreślono, że pojazdów Daimler Truck nie kupują przeciętni konsumenci w branży motoryzacyjnej, lecz podmioty o ściśle określonych wymaganiach i większe spółki (co jest zgodne z twierdzeniami Izby Odwoławczej EUIPO). Ponadto, tu należy oprzeć się na sposobie postrzegania przez odbiorców anglojęzycznych, ponieważ elementy, których dotyczy zgłoszony znak towarowy, składają się właśnie z angielskich słów. W tłumaczeniu spornego znaku, oznaczenie dotyczy ciężarówek godnych zaufania, a więc skupia się na pozytywnym wydźwięku oznaczonych tak towarów i pojazdów.

W tym miejscu, sąd zauważył, że nawet pomysłowe połączenie słów “truck” i “trust” oraz ich wizualnego i fonetycznego podobieństwa – nie jest wystarczającą podstawą do przyznania prawa ochronnego, gdyż w dalszym ciągu brak jest wystarczająco unikalnego ani myślowo stymulującego znaczenia takiego oznaczenia. Zgłoszony znak towarowy, składający się z angielskiego wyrażenia „trucks you can trust”, nie ma niejasnego ani dwuznacznego znaczenia i jest bezpośrednio zrozumiały dla właściwego kręgu odbiorców anglojęzycznych, niezależnie od tego, czy chodzi o samochody ciężarowe jako takie, czy też o inne rozpatrywane towary i usługi.

W związku z powyższym, należało zatem uznać, że sporne wyrażenie będzie postrzegane przez właściwy krąg odbiorców wyłącznie jako slogan reklamowy, a nie jako wskazanie pochodzenia handlowego konkretnych towarów i usług.

Tym samym, wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2024 roku Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę Daimler Truck (sygn. akt T-548/23).

Spis treści:

„sporne wyrażenie będzie postrzegane przez właściwy krąg odbiorców wyłącznie jako slogan reklamowy, a nie jako wskazanie pochodzenia handlowego konkretnych towarów i usług”

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja