Spółka Starbucks w ostatnim czasie odkryła naruszenie jej praw ochronnych na terenie Pakistanu. W rezultacie, amerykańska firma postanowiła złożyć doniesienie do Pakistańskiej Komisji ds. Konkurencji (CCP), w którym wskazała, że kawiarnia z siedzibą w Lahore, tj. firma Options International – w swojej ofercie sprzedaje „kawę Starbucks” i tym samym oszukańczo wykorzystuje znaki towarowe „STARBUCKS” w swojej działalności wprowadzając w błąd konsumentów i szkodząc interesom amerykańskiej firmy. Znana sieć kawiarni wyjaśniła wprost, że nigdy nie otwierała żadnej franczyzy w Pakistanie, a tym samym nie upoważniła nikogo do używania tam swojego renomowanego znaku towarowego.
Co ciekawe, CCP bardzo zaangażowała się w sprawę i postanowiła bardzo skrupulatnie sprawdzić zgłoszenie oraz ewentualną skalę naruszeń. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego stwierdzono, że prowadząca kawiarnię firma Options International istotnie naruszyła art. 10 pakistańskiej ustawy o konkurencji poprzez rozpowszechnianie fałszywych i wprowadzających w błąd informacji, oszukiwanie konsumentów i szkodzenie interesom biznesowym skarżącej.
Co istotne, w trakcie postępowania Options International przyznało się do naruszenia i zaprzestało dalszych, nielegalnych działań.
Przed ostatecznym rozstrzygnięciem, CCP wskazał, że co prawda firma Options International zaprzestała używania znaków towarowych „STARBUCKS” w ramach swojej kawiarni i dodatkowo zobowiązała się do zastosowania się do wydanych jej poleceń – to jednak nieuprawnione używanie znaków towarowych trwało przez znaczny okres, co znacznie mogło narazić dobre imię i interesy amerykańskiej spółki. W związku z tym CCP w wydanej przez siebie decyzji nałożyła na naruszającego karę w wysokości 5 mln PKR (rupii pakistańskich). Ponadto CCP nakazała Options International informowanie opinii publicznej za pośrednictwem ogłoszeń prasowych przez trzy kolejne dni o swoich nielegalnym wykorzystywaniu znaków towarowych „STARBUCKS”.
Co ciekawe, Options International złożyło odwołanie od orzeczenia CCP do tzw. Trybunału Apelacyjnego ds. Konkurencji (CAT). CAT nie tylko oddalił apelację, ale w swojej decyzji także zwiększył karę z pierwotnie nałożonych 5 mln PKR do 6 mln PKR.
Jak widać – nie zawsze odwołanie od decyzji przynosi pozytywny efekt. Jednak co istotne, powyższe orzeczenie pokazuje, że warto walczyć o swoje prawa ochronne w nawet najbardziej oddalonych krajach.
Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.