Burberry oskarżyło chińską firmę Xinboli Trading Shanghai działającą pod marką Baneburry o sprzedaż produktów z oznaczeniami myląco podobnymi do ich znaku towarowego, czyli słynnego wzoru kratki i logo jeźdźca na koniu. Produkty te były sprzedawane na platformach e-commerce, takich jak Tmall i WeChat, oraz w licznych pop-up znajdujących się w chińskich sklepach. Co także od razu zwraca uwagę to bardzo podobna nazwa marki.
W związku ze stwierdzonymi naruszeniami Burberry jeszcze w 2020 roku pozwało Xinboli Trading Shanghai o naruszenie znaku towarowego i nieuczciwą konkurencję. Jak się okazało, w styczniu 2021 roku sąd uznał, że pozwana chińska spółka używała identycznych czcionek, metek i opakowań jak Burberry, co zwiększało ryzyko naruszenia znaków, w związku z czym brytyjska marka uzyskała wstępne zabezpieczenie sądowe. Już samo postanowienie chińskiego sądu w tego typu sprawach jest w Chinach rzadkością. Kluczowe w tym orzeczeniu było to, że Burberry należy do renomowanych znaków towarowych, co jest uznawane także w Chinach.
Sprawa doprowadziła m.in. do unieważnienia znaków towarowych Xinboli. Jest to o tyle istotne, że w Chinach istnieje pięcioletni okres, w którym osoby trzecie mogą ubiegać się o unieważnienie rejestracji znaków towarowych. Chociaż znaki towarowe chińskiej firmy nie były objęte pięcioletnim okresem na unieważnienie, to sąd w Suzhou jednoznacznie stwierdził, że sporne oznaczenia zostały zgłoszone w złej wierze w celu czerpania korzyści z osiągniętego przez lata prestiżu marki Burberry.
Jak się okazało, prawnicy brytyjskiej marki złożyli znaczną ilość dowodów (z doniesień medialnych wynika, że mogło to być ponad 5000 stron), aby wykazać, że marka Burberry była dobrze znana w Chinach w czasie składania wniosków przez Xinboli. Okoliczność ta, w połączeniu z charakterem używania spornych oznaczeń przez Xinboli i podobną nazwą marki, stanowiła wystarczający dowód na to, że znaki towarowe zostały zgłoszone, a następnie zarejestrowane w złej wierze.
W rezultacie, spółce Xinboli Trading Shanghai nakazano zaprzestanie używania znaków naruszających prawo, unieważniono jej własne zgłoszenia oraz nakazano jej zapłacenie na rzecz Burberry 6 milionów RMB (około 655 633 GBP) kosztów ze względu na skalę naruszenia.
Decyzja ta pokazuje, jak ważne jest inwestowanie w ochronę znaków towarowych także w Chinach, ale także determinacja w egzekwowaniu swoich praw także na „trudnym terenie”.
Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.