„Cieszynka” Krzysztofa Piątka chroniona.

Nie każdy wie, że w marcu 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo własności przemysłowej, która wprowadziła nowe rodzaje znaków towarowych, w tym m.in. znaki multimedialne. Zmiany postanowił wykorzystać jeden z najbardziej znanych polskich piłkarzy, tj. Krzysztof Piątek. Napastnik występujący obecnie w barwach AC Milan, znany we Włoszech pod pseudonimem „Il Pistolero” słynie nie tylko z szybko rozwijającej się kariery piłkarskiej, ale przede wszystkim z jego znanego na całym świecie zachowania po strzelonym golu, tj. z tzw. „cieszynką”, która polega na skrzyżowaniu rąk i dłoni oraz poruszaniu ich w taki sposób, że przypominają one strzelające rewolwery. To właśnie owa cieszynka stała się przedmiotem ruchomego, multimedialnego znaku towarowego zarejestrowanego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Spis treści:

Znak multimedialny Piątka chroniony w Polskim Urzędzie Patentowym.

Jak potwierdziła w oficjalnej wypowiedzi Prezes Urzędu Patentowego RP Pani Edyta Demby-Siwek – Krzysztof Piątek skutecznie zarejestrował nowy znak towarowy. Tym samym, charakterystyczne wystrzały rewolwerów są chronione w Polsce jako wyłączne prawo ochronne udzielone na rzecz polskiego napastnika. W efekcie, każdy inny piłkarz chcący naśladować Piątka po strzelonym golu musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Spontaniczny znak Piątka.

W wywiadach polski piłkarz kilkukrotnie powtarzał, że swojej cieszynki nie planował, a wyszła ona spontanicznie podczas bardzo dobrych występów we włoskiej Genoi.
Taki ruch z pewnością można uznać za bardzo ciekawy chwyt marketingowy, gdyż trudno sobie wyobrazić jeżdżących po polskich boiskach pełnomocników piłkarza sprawdzających czy żaden z zawodników grających na niższych szczeblach rozrywkowych nie narusza w/w znaku towarowego, a następnie wyciągania konsekwencji w tym zakresie.

Spis treści:

Znak multimedialny jako chwyt marketingowy czy skuteczna obrona swoich praw?

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja