Cieszyńskie Kanapki. Dlaczego warto monitorować naruszenia znaku towarowego?

Czy jedliście kiedyś potrawy tak dobre, że zasługiwały one na ochronę prawną? Jeżeli nie, to na Śląsku Cieszyńskim istnieją kanapki, które nie tylko są chronione prawnie, ale ich występowanie na rynku jest także monitorowane przez specjalną komórkę służącą zwalczaniu wszelkich naruszeń w tym zakresie. O czym konkretnie mowa?

Spis treści:

Cieszyńskie Kanapki czy Kanapki Cieszyńskie?

Otóż chodzi o słynne „Cieszyńskie Kanapki”, a przede wszystkim prawo ochronne na ten słowny znak towarowy, które od 2016 roku przysługuje „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Konsum Robotniczy” w Cieszynie. Jak widać, produkowane i oferowane klientom kanapki były na tyle dobre i popularne, że Spółdzielnia postanowiła zawczasu zgłosić do rejestracji znak towarowy obejmujące nazwę popularnej potrawy. Jak pokazał czas – była to bardzo dobra decyzja, która na początku 2020 roku przyniosła pozytywne efekty.

Otóż jeden z odbiorców, który stale zaopatrywał się w Spółdzielni m.in. w różnego rodzaju wyroby garmażeryjne złamał postanowienia łączącej strony umowy i pod marką „Cieszyńskie Kanapki” sprzedawał nie tylko oficjalne produkty Społem, ale także inne kanapki, które były przez niego wytwarzane we własnym zakresie i sygnowane przedmiotowym znakiem towarowym. Jednak na tym działania nieuczciwego kontrahenta się nie skończyły, gdyż rozwinął on także na portalu Facebook fanpage „Kanapki Cieszyńskie”, gdzie intensywnie promował swoją działalność gospodarczą. W rezultacie, poprzez takie działania, klienci byli wprowadzani regularnie w błąd co do pochodzenia sprzedawanych kanapek, co stanowiło nie tylko naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy, ale także czyn nieuczciwej konkurencji.

Bitwa o kanapki

Cała sprawa została jednak dostrzeżona przez Spółdzielnię, która podjęła stosowne kroki w celu ochrony swojej marki. W rezultacie, biorąc pod uwagę ostatnie działania kontrahenta Społem – strony musiały dojść do porozumienia. Potwierdza to fakt, iż na stronie informacyjnej Śląska Cieszyńskiego pojawił się oficjalny komunikat kontrahenta Spółdzielni, w którym przeprasza on Społem oraz wszystkich jej klientów za naruszania znaku towarowego „Kanapki Cieszyńskie” oraz wprowadzania potencjalnych klientów w błąd poprzez stworzoną stronę na portalu Facebook.

Co ciekawe, prezes Spółdzielni wskazała, że jej pracownicy stale monitorują sieć internetową oraz rynek w zakresie podszywania się pod producenta „Cieszyńskich Kanapek” lub naruszania prawa ochronnego na znak towarowy.

Jak widać, nigdy nie wiadomo kiedy zajdzie potrzeba rejestracji znaku towarowego, jednak na skuteczność takich kroków wcale nie trzeba długo czekać, tym bardziej, gdy ma się popularny, nawet na rynku lokalnym, produkt.

Spis treści:

Produkowane i oferowane klientom kanapki były na tyle dobre i popularne, że Spółdzielnia postanowiła zawczasu zgłosić do rejestracji znak towarowy obejmujące nazwę popularnej potrawy. Jak pokazał czas – była to bardzo dobra decyzja, która na początku 2020 roku przyniosła pozytywne efekty.

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja