Dwukrotność wynagrodzenia z tytułu naruszenia praw autorskich

Na początku listopada 2019 roku Trybunał Konstytucyjny zbadał i ostatecznie orzekł w sprawie pytania prawnego Sądu Najwyższego Izby Cywilnej w przedmiocie wysokości żądania naprawienia szkody z tytułu naruszenia majątkowych praw autorskich. Pytanie prawne pojawiło się w związku ze sprawą, w której stronami był operator telewizji kablowej (pozwany) oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich (powód). Przedmiotem sporu było żądanie zapłaty dwukrotności wynagrodzenia, które winno przysługiwać twórcy za dany okres, w którym pozwany nie posiadał zawartej z powodem umowy licencyjnej. W rezultacie Sąd Najwyższy wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem: czy art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1191, ze zm.) w zakresie, w jakim uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa, naprawienia wyrządzonej szkody poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu, jest zgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 31 ust. 3 w związku z art. 2 Konstytucji?

Spis treści:

Trzykrotność nie konstytucyjna, a dwukrotność?

Warto wskazać, że w przeszłości przepis ten w zakresie w jakim dotyczył możliwości żądania trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w momencie jego dochodzenia byłoby należne z tytułu udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z danego utworu – został uznany za niekonstytucyjny.
Tym razem, przedmiotem pytania prawnego był ten sam przepis jednak w zakresie w jakim pozwala na żądanie dwukrotnego wynagrodzenia. Co ciekawe, na ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie czekało niemal całe środowisko twórców i artystów, które w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia miałoby dodatkowe atuty w walce z podmiotami naruszającymi prawa autorskie.

Dwukrotność jest OK.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 5 listopada 2019 roku (sygn. akt P 14/19) orzekł twierdząco na pytanie Sądu Najwyższego wskazując, że w/w przepis jest zgodny z Konstytucją RP.

Dwukrotność jako skutecznie unormowanie.

W uzasadnieniu wskazano, że żądanie dwukrotności wynagrodzenia nie jest związane i uzależnione od stopnia winy pozwanego, tj. strony, która narusza prawa autorskie, co z kolei winno być postrzegane w sposób odmienny niż kara cywilna. Tym samym, dwukrotność wynagrodzenia nie może zostać uznana za kwotę oderwaną od rzeczywistej wartości poniesionej przez uprawnionego szkody. W rezultacie, Trybunał stwierdził, że analizowany i poddany ocenie przepis w sposób skuteczny niweluje różnice pomiędzy stronami sporu, który powstał w wyniku naruszenia autorskich praw majątkowych poprzez ich bezprawne wykorzystanie. Tym samym, podmiot uprawniony stoi na nieco gorszej pozycji, z uwagi na trudniejsze możliwości wykrycia stosownych naruszeń praw autorskich, jak też wykazania konkretnej wysokości szkody. Wobec powyższego, przyznanie uprawnionemu możliwości żądania dwukrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu należy uznać za skuteczne unormowanie biorąc pod uwagę konstytucyjne wzorce kontroli.

Spis treści:

Płacenie tylko opłaty licencyjnej w jej nominalnej wysokości jak się zostanie złapanym, zachęcałoby do naruszeń praw autorskich.

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja