Flegamina to lek znany w Polsce dzięki długiej obecności na rynku, który jest także szeroko rozpoznawalny dzięki swojej obecności w mediach. W związku z tymi okolicznościami oznaczenie „Flegamina” zostało uznane przez Urząd Patentowy RP za renomowany znak towarowy, co oznacza, że posiada on wysoki stopień rozpoznawalności wśród konsumentów i jest kojarzony z określonymi wartościami jakościowymi.
I to właśnie wspomniana renoma znaku stała się kluczowym argumentem w sprawie przeciwko konkurencyjnemu oznaczeniu „Flegamax”, które zostało uznane za naruszające prawo ochronne do wcześniejszego znaku towarowego Flegamina (zgłoszony jeszcze w 1977 roku).
Jak się okazało, na rodzimym rynku zarejestrowane zostało także oznaczenie „Flegamax”. Znak towarowy został zgłoszony przez Swiss Pharma International AG z siedzibą w Szwajcarii jeszcze w 2014 roku. Wniosek obejmował 5 klasę towarów i usług, która odnosiła się głównie do produktów farmaceutycznych, czy też środków sanitarnych.
Rejestracja znaku nie spodobała się uprawnionej do znaku towarowego „Flegamina”, tj. spółce Teva Operations Poland sp. z o.o., która wystąpiła do Urzędu Patentowego RP z wnioskiem o unieważnienie oznaczenia „Flegamax”. Polska spółka we wniosku podniosła zarzuty ryzyka konfuzji, naruszenia praw do znaku renomowanego oraz wprowadzenia odbiorców w błąd. Jako dowód, do wniosku załączono m.in. raport dotyczący odbioru obu znaków przez konsumentów.
Argumentacja polskiej spółki znalazła uznanie w Urzędzie Patentowym RP, który podkreślił, że znak „Flegamax” mógłby przyciągać uwagę konsumentów dzięki elementowi „FLEGAM”, będącym początkiem renomowanego znaku „Flegamina”.
Ponadto, renoma znaku „Flegamina” została udowodniona przez wnioskodawcę, co miało istotne znaczenie dla sprawy. Raport załączony do wniosku wykazał, że konsumenci mogli postrzegać „Flegamax” jako produkt związany z Flegaminą jako taki, który ma większe stężęnie leku (dodanie”max”), co mogło prowadzić do niezasłużonych korzyści dla posiadacza znaku „Flegamax” ze względu na istniejącą renomę „Flegaminy”.
W efekcie, Urząd Patentowy RP podkreślił, że identyczność towarów oznaczonych znakiem „Flegamax” i element FLEGAM, będący częścią renomowanego znaku „Flegamina”, mogą przyciągać uwagę konsumentów, co stanowi naruszenie praw właściciela znaku renomowanego.
W rezultacie, decyzją z dnia 27 lutego 2024 roku Urząd Patentowy RP (sygn. akt Sp. 156.2019) unieważnił prawo ochronne na znak towarowy „Flegamax” z uwagi na naruszenie praw do znaku renomowanego. Co prawda decyzja Urzędu Patentowego RP nie jest ostateczna i od niej przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a także skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, co oznacza, że to nie jest prawdopodobnie koniec sporu.
Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.