Mimo niepowodzeń, Simba Toys odwołała się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu, co w efekcie, w listopadzie 2016 roku doprowadziło to uchylenia wyroku Sądu UE i stwierdzenia nieważności decyzji. Zdaniem Trybunału zdolność rotacji ma związek z funkcją techniczną To był początek do osiągnięcia ostatecznego sukcesu przez niemiecką spółkę.
EUIPO rozpoznając ponownie sprawę, w decyzji z dnia 19 czerwca 2017 roku unieważnił sporne prawo ochronne na unijny znak towarowy obejmujący kostkę Rubika. Zdaniem Urzędu sporny znak posiada właściwości, które w efekcie są niezbędne do uzyskania technicznego efektu, a z kolei rejestracja takiego kształtu nie jest możliwa w drodze przepisów wspólnotowych w tym zakresie. Tym samym, sporny znak towarowy został zarejestrowany z naruszeniem prawa europejskiego.
Z taką decyzją tym razem nie zgodziła się spółka należąca do twórcy kostki Rubika, która wniosła skargę w tym zakresie. Ostatecznie, w dniu 24 października 2019 roku Sąd UE rozstrzygnął sprawę na niekorzyść twórcy. Sąd wskazał podobnie jak organ I instancji, że właściwości kostki Rubika, tj. kształt sześcianu ma istotny związek z jego strukturą siatki, którą tworzą czarne linie, a także z funkcją polegającą na możliwości obracania poszczególnych mniejszych sześcianów. Tym samym, w przypadku spornego znaku możliwe jest fizyczne rozdzielenie poszczególnych, mniejszych sześcianów za pomocą umieszczonego wewnątrz mechanizmu. Bez takiej możliwości sześcian pozostałby jedynie zwykłym klockiem, nieposiadającym indywidualnego charakteru. W rezultacie Sąd wskazał, że kostka Rubika nie może być znakiem towarowym.
Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.