Supermac’s, irlandzka sieć fast foodów znana z serwowania burgerów oraz ryb z frytkami, od lat toczy prawny spór z globalnym gigantem McDonald’s. Konflikt dotyczy znaku towarowego „Big Mac”, zarejestrowanego jeszcze w 1996 roku. Zdaniem iralndzkiej marki monopol McDonald’s na nazwę „Big Mac” jest formą „znakowego terroryzmu”, który hamuje rozwój wielu mniejszych firm w Europie.
W związku z tym, jeszcze w 2017 roku Supermac’s złożyła wniosek o unieważnienie znaku towarowego „Big Mac” w odniesieniu do niektórych towarów i usług na terenie Unii Europejskiej. W uzasadnieniu wskazano, że McDonald’s używał swojego znaku towarowego w sposób monopolistyczny, ograniczając konkurencję w branży fast food, także dla produktów i usług, które z popularnym burgerem mają mało wspólnego. Tym samym, sporne oznaczenie nie było używane prawidłowo w Unii Europejskiej przez ostatnie pięć lat.
W odpowiedzi, McDonald’s dostarczył stosowny materiał dowodowy na swoją obronę, a w szczególności dokumentację, w tym menu, opakowania i strony internetowe, mające dowodzić używania znaku.
Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w 2019 częściowo przychylił się do wniosku Supermac’s, jednak podkreślił, że prawo ochronne na znak „Big Mac” w dalszym ciągu obowiązuje w odniesieniu do produktów mięsnych, w tym drobiowych oraz usług związanych z restauracjami, posiłkami na wynos i obiektami drive-in.
Jak nie trudno się domyślić – McDonald’s zaskarżył orzeczenie i sprawa w rezultacie trafiła do Sądu Unii Europejskiej.
W najnowszym wyroku z dnia 5 czerwca 2024 roku Sąd Unii Europejskiej (sygn. akt T-58/23) częściowo unieważnił decyzję EUIPO, ograniczając jeszcze mocniej ochronę znaku „Big Mac”. Sąd stwierdził, że McDonald’s nie dostarczył wystarczających dowodów na rzeczywiste używanie znaku towarowego w odniesieniu do „produktów drobiowych”, „kanapek z kurczakiem”, jak również usług związanych z restauracjami i obiektami drive-in. Zdaniem Sądu, dowody przedstawione przez McDonald’s nie wykazały znaczenia używania znaku pod względem okresu używania, wielkości sprzedaży, czy też częstotliwości. W podobnym tonie sąd ocenił dowody w zakresie prowadzenia restauracji lub podobnych obiektów, jak również dla obiektów drive-in.
W efekcie, McDonald’s stracił prawo do znaku towarowego „Big Mac” w Unii Europejskiej w odniesieniu do produktów drobiowych, takich jak nuggetsy oraz kanapki z kurczakiem.
Po ogłoszeniu wyroku, McDonald’s wydał komunikat, w którym zapewnił, że decyzja Sądu UE nie zmienia jego podejścia oraz prawa do używania znaku towarowego „Big Mac”. Zdaniem giganta fast food – niezależnie od okoliczności, kultowy Big Mac jest nadal uwielbiany przez klientów w całej Europie.
Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.