Określenie „paczkomat” w mediach

Odkąd InPost otworzył w Polsce pierwsze automaty do odbierania i nadawania paczek minęło już wiele lat. Przez ten okres, a przede wszystkim w czasach pandemii Covid-19 popularne paczkomaty zyskały na znaczeniu i na popularności, a aktualnie stanowią jedną z najczęściej wybieranych metod dostawy. Co istotne, właściciel InPostu już w 2010 roku postanowił zarejestrować znak towarowy „paczkomat” dla stworzonych przez siebie urządzeń. I to właśnie ta okoliczność spowodowała, że w ostatnim czasie InPost popadł w spór z jednym z trójmiejskich portali informacyjnych.

Spis treści:

Przyczyna konfliktu

Wszystko zaczęło się na koniec stycznia 2022 roku, kiedy to portal Trojmiasto.pl opisywał skutki nawałnic i wichur, które nawiedziły w tamtym okresie Pomorze. Czytelnicy nadsyłali swoje materiały zdjęciowe i wideo, na których można było zobaczyć skutki nagłego załamania pogody. I tak, na jednym z przesłanych filmów było widać przewrócone urządzenie do wydawania i nadawania paczek, a pod nim widniał podpis „Przewrócony paczkomat na Placu Górnośląskim”.

„paczkomat” tylko InPostu

I to właśnie ten podpis, ze wskazaniem na słowo „paczkomat” stał się kością niezgody pomiędzy InPostem, a lokalnym portalem informacyjnym. Otóż zdaniem słynnej firmy logistycznej – widniejący na nagraniu automat nie stanowił własności InPostu, w związku z czym do portalu Trojmiasto.pl zostało wysłane żądanie sprostowania spornego podpisu, gdyż z uwagi na przysługujące firmie prawo ochronne na znak towarowy „paczkomat” – tylko do jej urządzeń można używać tego określenia, a co w tej sytuacji nie miało miejsca.

W odpowiedzi na wezwanie serwis wskazał, że nie neguje w żaden sposób przysługujących InPostowi praw do nazwy „paczkomat”, jednak zdaniem redakcji – określenie to weszło już do języka polskiego na stałe i używa się go w sposób powszechny jako rzecznik pospolity.

W rezultacie, InPost wystosował przeciwko portalowi Trojmiasto.pl powództwo, w którym żąda m.in. sprostowania na temat załączonego wpisu wraz z informacją, że wyłącznie grupa InPost może używać określenia „paczkomat” jako zarejestrowany na ich rzecz znak towarowy.

Zakończenie sprawy będzie o tyle ciekawe, że mamy tutaj do czynienia z portalem informacyjnym, więc ewentualnie rozstrzygnięcie może rzutować na przyszłe działania podobnych serwisów.

Spis treści:

“…maty” stają się coraz bardziej pospolite.

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja