Szanowni Państwo,
ostrzegamy, że w ostatnim czasie na terenie Polski oraz Unii Europejskiej dochodzi do fałszowania decyzji rzekomo pochodzących od Urzędu Patentowego RP, Europejskiego Urzędu ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), Międzynarodowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) oraz urzędów krajów Unii Europejskiej. Wysyłane są także upomnienia, faktury, wezwania oraz świadectwa ochronne. Osoby trzecie podszywają się pod urzędy, żądając wpłaty określonej kwoty na wskazany w piśmie podstawiony numer rachunku.
W trosce o Państwa interesy, apelujemy o zachowanie ostrożności, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu.
I. Fałszywa dokumentacja z Urzędu Patentowego RP
Do podmiotów zgłaszające swoje znaki towarowe przesyłane są sfabrykowane decyzje Urzędu Patentowego RP dotyczące ich rejestracji. Warto zwrócić uwagę, że fałszywe decyzje o udzieleniu prawa ochronnego są wydawane w formie elektronicznej już po kilku dniach od zgłoszenia, co zgodnie z polską procedurą jest niemożliwe.
Ważne: Urząd Patentowy wydaje świadectwa ochronne wyłącznie w formie papierowej.
Wobec podmiotów, które posiadają już zarejestrowane znaki towarowe przesyłane są fałszywe wezwania do zapłaty m.in. opłaty rejestracyjnej, migracyjnej czy walidacyjnej. Jedynymi należnościami uiszczanymi na rzecz Urzędu Patentowego RP przez uprawnionego do znaku towarowego jest opłata za przedłużenie prawa ochronnego płatna przed końcem 10-letniego okresu ochrony.
Ważne: Każdy podmiot reprezentowany przed Urzędami (UPRP, EUIPO, WIPO), przez profesjonalnego pełnomocnika – nie otrzymuje pism z Urzędu.
Cała korespondencja w sprawie jest kierowana wyłącznie do pełnomocnika.
Oszuści przesyłają również komercyjne oferty dotyczące publikowania informacji o przedmiotach własności intelektualnej w bazach prywatnych firm.
Te działania nie mają związku z działalnością urzędów!






II. Fałszywa dokumentacja z EUIPO oraz WIPO
W przypadku urzędów zagranicznych (EUIPO, WIPO, krajowych), metody działań oszustów są takie same. Osoby trzecie przesyłają sfabrykowane pisma urzędowe, domagając się wpłaty określonej kwoty na fałszywy numer rachunku.
Należy jednak pamiętać, że takie działania nie są związane z żadną oficjalną usługą rejestracji znaków towarowych lub wzorów świadczoną przez organy publiczne w Unii Europejskiej oraz przez organy międzynarodowe(WIPO), dlatego apelujemy o zachowanie ostrożności, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu.
WAŻNE! Każdy podmiot reprezentowany przed Urzędami (UPRP, EUIPO, WIPO), przez profesjonalnego pełnomocnika – nie otrzymuje pism z Urzędu.
Cała korespondencja w sprawie jest kierowana wyłącznie do pełnomocnika.







