Dla znawców, Jack Daniels to marka, której nie trzeba przedstawiać. Jednak czy to samo można powiedzieć o whiskey Jack Strong? Otóż marka ta produkowana jest przez wrocławską spółkę Akwawit S.A. oraz reklamowana jest jako popularna szkocka. Jednak czy aby na pewno? O tym, a także o problemach z jedną najpopularniejszych whiskey na świecie poniżej.
We wrześniu 2019 roku przed Sądem Okręgowym w Warszawie XXII Wydziałem Unijnych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych zawisł spór pomiędzy polską spółką Akwawit S.A. a amerykańską Jack Daniel's Properties. Czego dotyczy sprawa? Otóż producent Jacka Danielsa domaga się od polskiej spółki usunięcia i zaprzestania używania w promocyjnych materiałach, a przede wszystkim na butelkach części nazwy pochodzącej z Polski whisky, a dokładniej słowa "Jack". Ponadto, pochodzący z Kalifornii producent wystąpił o żądanie informacyjne na temat skali sprzedaży whisky polskiego pochodzenia. Zdaniem producenta, spór istnieje wyłącznie co do słowa "Jack", które w kontekście rynku brązowych trunków w sposób oczywisty odnosi się do pochodzenia producenta danego alkoholu.
Odnosząc się zaś do samej marki Jack Strong to zdaniem pozwanego producenta oznaczenie kojarzy się polskim odbiorcom wyłącznie z filmem Jack Strong oraz jego bohaterem Ryszardem Kuklińskim. W rzeczywistości na butelkach widoczny jest jednak prezes spółki producenta, a nie postać z filmu.
W toku postępowania sądowego pojawiło się pytanie czy niekojarzona poza granicami Polski postać Kuklińskiego może w jakikolwiek sposób wpływać na skojarzenie marki z popularnym Jackiem Danielsem. Zdaniem prawników pozwanej spółki jest to mało realne przede wszystkim z uwagi na fakt, że w Polsce samo whisky nie jest najpopularniejszym rodzajem alkoholu. Ponadto, butelki spornych alkoholi różnią się od siebie w sposób oczywisty.
Co ciekawe, polska spółka w toku postępowania sądowego wskazała, że Jack Daniels nie udowodnił renomowanego charakteru swojego znaku towarowego, co mają potwierdzać stare, pochodzące z 2014 roku badania. Ponadto, obu produktów i ich oznaczeń nie powinno się porównywać albowiem Jack Daniels to amerykańska whiskey z kolei Jack Stron to szkocka whisky.
Na uszczypliwą odpowiedź strony amerykańskiej nie było trzeba długo czekać. Zdaniem pełnomocników kalifornijskiego producenta, trunku firmowanego znakiem Jack Strong nie można zaliczyć do kategorii szkockiej whisky z prostego powodu - tylko część procesu produkcji odbywa się w Szkocji.
Kolejny termin rozprawy został wyznaczony na 16 października 2019 roku.