Piwo Guns ‘N’ Rosé. Nazwa brzmi znajomo?

Większość z nas kojarzy pochodzący z Los Angeles hard rockowy zespół Guns N' Roses. Co jednak byście powiedzieli na piwo w tych klimatach? Otóż w 2019 roku na rynku browarniczym pojawiła się nowa marka piwa o bardzo podobnej nazwie. Na dłuższą metę nowy produkt nie utrzyma się jednak na rynku z uwagi na spór z amerykańskim zespołem.

Browar Canarchy w pierwszej połowie tego roku postanowił wyprodukować i wprowadzić na rynek piwo o dźwięcznej nazwie "Guns ‘N’ Rosé". Niezależnie od samego piwa, podobno firma sygnowała spornym znakiem także koszulki, czapki, kufle, guziki, naklejki, czy też bandany. Problem jednak w tym, że Canarchy w żaden sposób nie porozumiało się wcześniej z amerykańskim zespołem, co mogłoby pozwolić na uniknięcie problemów. 

beer 2536111 1280

Pomysł browaru Canarchy nie spodobał się zespołowi Guns N' Roses. Zdaniem członków zespołu, tj. Slasha, Duffa McKagan i Axla Rose firma produkująca piwo w jawny sposób narusza prawa ochronne do znaku towarowego, którego przedmiotem jest nazwa zespołu. Jednocześnie, zespół w sposób jednoznaczny stwierdził, że nie wyraża zgody na jakiekolwiek wykorzystywanie oznaczenia podobnego do oryginalnej nazwy zespołu przez Canarchy. Firma w odpowiedzi na stanowisko zespołu wskazała, że piwo o spornej nazwie zostanie wycofane z rynku, jednak w 2020 roku. W rezultacie zespół Guns N' Roses w dniu 9 maja 2019 roku wystąpił na drogę sądową w celu ochrony praw do swojego znaku, jak również celem uzyskania odszkodowania za wyrządzone szkody.

Co ciekawe, z akt sądowych wynika, że Canarchy chciała także zarejestrować sporną nazwę jako znak towarowy. Proces jeszcze się nie zaczął, lecz z uzyskanych informacji wynika, że strony postępowania dążą do ugodowego zakończenia sporu. Jak zakończy się ta sądowa batalia? Prawdopodobnie informacje uzyskamy już w najbliższym czasie, jednak w przypadku braku porozumienia Canarchy z Guns N' Roses sprawa z pewnością się wydłuży.

Co ciekawe, współpraca zespołów muzycznych z browarami jest dość popularna. Jako przykład można wskazać tutaj m.in. zespoły takie jak Mettalica, czy też Iron Maiden. Jednak w tych przypadkach towar wypuszczony na rynek był owocem współpracy wszystkich zainteresowanych stron.

Zobacz także