Zakończenie sporów o wino Sophia

Odnosząc się trochę do historii, warto cofnąć się do czasów PRL, kiedy to na polskim rynku można było dostać popularną wówczas markę win Sophia.
Niestety, pomimo popularności, dawny jej właściciel - spółka Vinimpex Poland w 1999 roku ogłosiła upadłość. W takiej sytuacji na rynku alkoholowym pojawiło się pytanie co dalej z marką Sophia? Kwestia ta wyjaśniła się dopiero po 20 latach.

wine 541922 1280

Otóż w skład masy upadłości Vinimpex Poland wchodził m.in. znak towarowy SOPHIA®, na który niejedna konkurencyjna firma ostrzyła zęby. Prawo ochronne na przedmiotowy znak finalnie nabyła spółka Dimyat Polska, która przez niemal 12 lat od dążyła do uporządkowania sytuacji prawnej związanej z prawem ochronnym. Niestety, pomimo dobrych chęci, spółka pozostawała w sporach z innymi firmami, które wykorzystywały znak do celów zarobkowych. Na tym tle spółka toczyła liczne sprawy sądowe, które trwały bardzo długo, a mimo to nie przyniosły pożądanych efektów.

Po latach prawo ochronne do znaku towarowego SOPHIA wykupiła spółka Scorpios. Z uwagi na fakt, że trwające niemal 5 lat sprawy sądowe do 2019 roku nie znalazły rozstrzygnięcia, spółka postanowiła zmienić taktykę jeżeli chodzi o ochronę nazwy popularnego wina i przystąpić do ugodowego zakończenia sporów. W rezultacie Scorpios zawarła porozumienia z dystrybutorami w branży alkoholowej, w tym z m.in. z Marie Brizard Wine & Spirits, Eurocash, czy też Ambra. 

Efekty takiego zakończenia są pozytywne nie tylko dla obecnego właściciela znaku SOPHIA, ale także dla konsumentów, gdyż z rynku zniknęły podróbki, tj. wina wykorzystujące sporny znak towarowy. W chwili obecnej spółka może skupić się już tylko na dalszym rozwoju znaku.

Zobacz także