Spór w przestworzach o żurawia. Lufthansa vs LOT

Ostatnie wydarzenia w branży lotniczej potwierdzają, że spory o prawa ochronne na znaki towarowe przestają mieć już tylko przyziemne znaczenie, a wkraczają na zupełnie nowy poziom – w przestworza. Mianowicie chodzi o spór dwóch przewoźników, tj. polskiego LOT i niemieckiej Lufthansy. Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej firmy w ich logotypach rolę wiodącą pełni ten sam ptak - żuraw. Do roku 2019 obie spółki funkcjonowały na rynku bez jakichkolwiek spięć na tym tle. Miało to związek m.in. z faktem, że żuraw widniejący w logotypie Lufthansy umieszczony był na charakterystycznym pomarańczowo-żółtym tle, a ponadto miał inną pozę niż ten, który znajdował się w logotypie spółki PLL LOT. Warto w tym miejscu wskazać, że logotyp polskiego przewoźnika funkcjonuje oficjalnie od 1931 roku, a jego autorem był Lucjan Gronowski, który ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Paryżu.

Spis treści:

Polski żuraw na skrzydle LOT od 1931 r.

Sytuacja uległa zmianie, kiedy w 2019 roku niemiecka spółka postanowiła wprowadzić w życie tzw. rebranding marki, co obejmowało m.in. odświeżenie znaku towarowego marki poprzez rezygnację z tła w kolorze pomarańczowo-żółtym i zastąpienie go kolorem granatowym, czyli takim jakie widnieje na graficznym znaku towarowym LOT. W rezultacie logotypy obu przewoźników zawierają wizerunek żurawia w białym kolorze na granatowym tle. Co ciekawe, już w 2018 roku na samolotach odbieranych od poszczególnych producentów widoczne było nowe logo niemieckiej spółki.

Czy tło znaku towarowego ma znaczenie?

W związku z wprowadzonymi zmianami Lufthansa złożyła wniosek o rejestrację nowego logotypu w formie graficznego znaku towarowego, na co z kolei nie zgadzają się Polskie Linie Lotnicze. W rezultacie spółka PLL LOT złożyła sprzeciw przeciwko rejestracji nowego znaku towarowego niemieckiego przewoźnika. W uzasadnieniu wskazano, że nowy znak towarowy Lufthansy może powodować wprowadzenie w błąd poszczególnych konsumentów, w wyniku czego przewoźnik może uzyskać nieuczciwą przewagę na rynku lotniczym, przy jednoczesnym osłabieniu marki polskiej spółki.

Który żuraw był pierwszy?

W najbliższych miesiącach z pewnością poznamy dalsze losy sporu, gdyż do doniesień medialnych oraz prawnych kroków podjętych przez PLL LOT nie odniosła się jeszcze niemiecka spółka.
Na zakończenie warto wspomnieć, że logotyp Lufthansy powstał w 1918 roku, a więc wcześniej niż logotyp polskiego przewoźnika.

Spis treści:

Żuraw do żurawia nie podobny?

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja