Nowe logo BMW

Są takie logotypy, które zna każdy niezależnie od swoich zainteresowań. Najlepszym przykładem jest tu branża elektroniczna, w której prym wiodą Apple i Microsoft, jak też branża motoryzacyjna, w której można przywołać znane marki samochodowe, jak na przykład Ferrari, Mercedes Benz, czy BMW. Niniejszy artykuł traktować będzie właśnie o tym ostatnim producencie aut.

W ostatnim czasie niemiecki koncern zdecydował się podjąć dość radykalny i zaskakujący krok – po 23 latach dokonać zmiany słynnego logotyu BMW, co ma nastąpić wraz z premierą samochodu BMW Concept i4. Jak się można było spodziewać, taki krok odbił się szerokim echem wśród fanów motoryzacji i wywołał spore kontrowersje. Wszystko dlatego, że bardzo charakterystyczne logo kojarzy się z elegancją i klasyką, a zmiana ma niejako odejść od tych skojarzeń.

Jednak taki zabieg z pewnością nie ma na celu wyłącznie pozyskania nowych nabywców, ale odnosi się także do licznego wykorzystywania dotychczasowego logotypu BMW na różnego rodzaju podrabianych produktach. W odniesieniu do aut niemieckiej firmy, na rynku znajduje się wręcz ogromna ilość podrabianych części samochodowych, gadżetów, czy też odzieży, w związku z czym nowy znak towarowy z pewnością utrudni życie osobom trudniącym się wprowadzaniem takich nieoficjalnych produktów na rynek. W jaki sposób? Otóż nowy logotyp charakteryzuje się nie tylko jeszcze większym minimalizmem, ale też przezroczystością, która w przypadku takich produktów ma być bardzo ciężka do skopiowania.

adult 1866842 1920

Niezależnie od powyższego, innym celem niemieckiego producenta było dostosowanie logo marki do obecnych standardów, tj. zastosowania płaskiego designu, ale też wyróżnienie się na tle innych marek, co ma nastąpić poprzez odmienny wygląd logotypu na różnych modelach marki BMW. W jaki sposób ma przejawiać się owa odmienność? Chodzi przede wszystkim o wspomnianą powyżej przezroczystość, która sprawi, że na różnego rodzaju kolorach lakieru logo będzie wyglądać inaczej, np. na czerwonym i na czarnym lakierze nowy znak towarowy będzie podobny jedynie w zakresie środka, tj. okręgu z naprzemiennymi kolorami niebieskim i białym. 

Czy zmiana logotypu będzie odebrana pozytywnie i faktycznie zmniejszy liczbę podrabianych produktów? Czas pokaże, jednak na chwilę obecną liczba osób popierających zmianę znaku towarowego, jak krytykująca taki krok – jest podobna.

Zobacz także