Spór o kwadratową czekoladę

Wydawałoby się, że większość sporów związanych ze znakami towarowymi skupia się przede wszystkim na logotypach lub nazwach produktów firm biorących udział w sporze. Jednak nic bardziej mylnego, gdyż czasami trafiają się sprawy związane ze znakiem towarowym, którego przedmiotem jest kształt, o czym w ostatnim czasie przekonał się Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe.

Spis treści:

Czekolada do kwadratu

Można powiedzieć, że cała sprawa zaczęła się dawno temu, tj. w latach 90, kiedy to niemiecka spółka Alfred Ritter GmbH & Co. KG zajmująca się produkcją słodyczy zarejestrowała znak towarowy, którego przedmiotem był kwadratowy kształt produkowanej do dnia dzisiejszego czekolady. Nawiązanie do kształtu czekolady można znaleźć także w reklamach, a konkretnie w sloganie niemieckiej firmy, który na rynku istnieje niemal od początku („Kwadratowa. Praktyczna. Dobra”). Co ciekawe, pomysł na nietypowy, kwadratowy kształt czekolady powstał w 1932 roku i pochodził bezpośrednio od założycielki niemieckiej firmy Clary Ritter.

Jednak prawna ochrona kwadratowego kształtu czekolady nie podoba się konkurencyjnym firmom, a w szczególności szwajcarskiej Milce, która podjęła kroki mające na celu unieważnienie prawa ochronnego na sporny kształt.

Milka oponuje

Już kilka lat temu Milka wystąpiła z wnioskiem o unieważnienie prawa ochronnego na sporną formę czekolady, czego efektem był wyrok wydany przez Federalny Sąd Patentowy w Niemczech w 2018 roku, w którym oddalił powództwo i w efekcie pozwolił spółce Alfred Ritter GmbH & Co. KG na dalsze, wyłączne używanie i produkowanie kwadratowej czekolady.

Nie godząc się z takim orzeczeniem, prawnicy Milki wystąpili ze sprawą do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, który ma wydać ostateczny wyrok w sprawie. Zdaniem pełnomocników pozwanej spółki konsument przy wyborze słodyczy, w tym wypadku czekolady, kieruje się przede wszystkim jakością produktu, jego składnikami i skupia się przy tym na konsumpcji produktu, a nie wyłącznie na jego kształcie. Z kolei prawnicy Milki twierdzą, że pozwana spółka swój sukces zawdzięcza sloganowi reklamowemu, który z kolei jest ściśle związany z kształtem i funkcjonalnością czekolady. Co ciekawe, na jednej z ostatnich rozpraw zostało przyjęte założenie, że sporny kształt w oczach konsumenta stanowi przesłankę związaną z pochodzeniem produktu.

Jak widać, sprawa zbliża się ku końcowi, w związku z czym w najbliższym czasie powinniśmy poznać wyrok w sprawie, który może spowodować bardzo spore zmiany na rynku słodyczy. W przypadku przegranej Rittera, utrata prawa ochronnego na kwadratowy kształt czekolady może ponieść za sobą negatywne konsekwencje dla całej spółki, gdyż z powodu pojawienia się dużej konkurencji z produktami o podobnym lub niemal identycznym kształcie popularność jej produktów może zmaleć.

Spis treści:

Na jednej z ostatnich rozpraw zostało przyjęte założenie, że sporny kształt w oczach konsumenta stanowi przesłankę związaną z pochodzeniem produktu.

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja