Spór o Żubrówkę

Czy Polska posiada w swoich zasobach jakiś alkohol, który jest znany poza granicami naszego kraju? Otóż tak, to charakterystyczny trunek o lekko zielonkawej barwie, ze źdźbłem trawy pochodzącej z Puszczy Białowieskiej znajdujący się w butelce – Żubrówka. Alkohol ten produkowany jest od 1926 roku. Nie każdy jednak wie, że to właśnie charakterystyczne źdźbło trawy stanowi przyczynę sporu, który trwa już niemal ćwierć wieku.

Spis treści:

Konflikt o źdźbło

Sprawa zaczęła się jeszcze w 1996 roku, kiedy to szwajcarska firma Underberg AG wystąpiła do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) z wnioskiem o rejestrację przestrzennego znaku towarowego, na który składała się butelka z ułożonym po skosie zielonobrązowym źdźbłem trawy o długości mniej więcej ¾ butelki. Opis brzmi znajomo? Właśnie dlatego, po publikacji zgłoszenia w 2003 roku, Polmos Białystok złożył w EUIPO sprzeciw od rejestracji spornego znaku, który niewątpliwie kojarzy się wprost z popularną żubrówką.

Od tej pory zaczął się wieloletni spór, w którym dwukrotnie Urząd oddalał sprzeciw Polmosu Białystok (w chwili obecnej producentem jest CEDC International). Każda z negatywnych dla polskiej firmy decyzji była zaskarżana. Jednak nie każde rozstrzygnięcie było złe dla producenta rodzimego alkoholu. Otóż w ostatnim czasie Sąd Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym ponownie (drugi raz) stwierdził nieważność pierwotnych decyzji EUIPO.

Analizując spór można spostrzec, że jego istotą w chwili obecnej nie jest stricte analiza i spór o zgłoszony znak szwajcarskiej spółki, lecz analiza zarejestrowanego wcześniej we Francji znaku towarowego należącego do producenta Żubrówka, który przedstawia butelkę z umieszczonym po przekątnej źdźbłem trawy. Tym samym, aby skutecznie sprzeciwić się rejestracji spornego znaku, sprzeciwiający musi wykazać wcześniejsze, rzeczywiste używanie znaku, który z kolei stanowi podstawę wniesionego sprzeciwu. To właśnie wykazanie wcześniejszego używania znaku stanowi obecnie clue sprawy.

Nie treść, a forma

Jak podkreślają prawnicy, ostatni wyrok Sądu Unii Europejskiej opiera się wyłącznie na zarzutach formalnych, a nie merytorycznych, gdyż w toku bardzo długiego postępowania EUIPO odwołało się do uzasadnienia swojej nieważnej już decyzji, co stanowi istotny brak formalny. Niezależenie od tego, Sąd w uzasadnieniu wyroku wskazał, zgadzając się tym samym z wcześniejszą, merytoryczną argumentacją EUIPO, iż producent Żubrówki nie udowodnił, że wcześniej używał zarejestrowanego znaku towarowego, w postaci w której został on zgłoszony. Wobec takich okoliczności, zgłoszony wcześniej we Francji znak towarowy – nie może stanowić skutecznej podstawy uniemożliwiającej rejestrację znaku szwajcarskiej spółki Underberg AG.

Wobec powyższego, aktualny wyrok Sądu Unii Europejskiej w żadnym wypadku nie kończy toczącego się od niemal ćwierć wieku sporu, a dodatkowo pozwala na przyjęcie, iż kolejne rozstrzygnięcia także będą niekorzystne dla producenta słynnej Żubrówki.

Spis treści:

Po publikacji zgłoszenia w 2003 roku, Polmos Białystok złożył w EUIPO sprzeciw od rejestracji spornego znaku, który niewątpliwie kojarzy się wprost z popularną żubrówką. Od tej pory zaczął się wieloletni spór.

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja