Starbucks vs. Starbuds: walka o znak

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, niedawno złożyła pozew przeciwko firmie Brandpat, LLC, prowadzącej działalność jako Starbuds Flowers (Starbuds). Zarzuty dotyczą naruszenia graficznego i znanego na całym świecie znaku towarowego Starbucks, co wywołało niemałe zamieszanie w świecie prawa własności intelektualnej.

Spis treści:

Przypadek czy celowe działanie?

Na pierwszy rzut oka, logo Starbuds może wydawać się uderzająco podobne do znaku Starbucks. Oba logotypy przedstawiają syrenę o dwóch ogonach umieszczoną w centralnym okręgu, otoczonym podwójnym zielonym pierścieniem. W przypadku Starbuds, w górnej części okręgu widnieje napis "STARBUDS", a w dolnej "FLOWERS". Różnice? Logo Starbuds nie zawiera charakterystycznych gwiazd obecnych w logo Starbucks, ale za to dodano tam liście marihuany po obu stronach syreny. Dodatkowo, syrena Starbuds wydaje się palić, co jest uwidocznione przez trzymanie skręta w prawej dłoni i chmurę dymu unoszącą się nad jej głową.

Zarzuty Starbucks

Starbucks zarzuca Starbuds szereg naruszeń praw własności intelektualnej, w tym naruszenie praw autorskich i praw ochronnych na znaki towarowe kawowego potentata. W pozwie podkreślono, że Starbucks posiada dwa prawa autorskie do wizerunku syreny, co najmniej 13 graficznych znaków towarowych obejmujących logo z wizerunkiem syreny w 14 różnych klasach oraz 21 słownych znaków towarowych "STARBUCKS" lub "STARBUCKS COFFEE" w podobnej liczbie klas.Wiele osób zainteresowanych sprawą widzi w tej sprawie klasyczny pojedynek Dawida z Goliatem, gdzie wynik wydaje się z góry przesądzony. Czy Starbuds ma jakiekolwiek szanse na obronę? W teorii istnieją możliwości obrony, takie jak dozwolony użytek czy parodia, ale żadna z tych linii obrony nie wydaje się odpowiednia w tym przypadku, gdyż Starbucks niewątpliwie jest znakiem renomowanym. Starbuds używa bowiem swojego znaku do sprzedaży produktów związanych z marihuaną, które – co ciekawe – sprzedawane są z ciężarówki.

Obrona Starbuds: Misja niemożliwa?

Dozwolony użytek odnosi się do dobrej wiary w korzystaniu ze znaku dla celów opisowych lub w jego pierwotnym znaczeniu. Taka obrona mogłaby być skuteczna, gdyby Starbuds jedynie opisywało swoje produkty, jednak użycie logo, które zawiera wszystkie najważniejsze cechy znaku Starbucks, przekracza granice dozwolonego użytku. Warto zauważyć, że firma z Waszyngtonu zarejestrowała znak słowny "STARBUDS" (nr rej. 4766937, klasa 25), co wskazuje, że samo użycie nazwy "Starbuds" nie stanowi naruszenia praw Starbucks.

Co dalej?

Jedyną widoczną różnicą między Starbuds a Starbucks jest asortyment oferowanych produktów. Starbuds specjalizuje się w produktach związanych z marihuaną, co samo w sobie ogranicza możliwości rejestracji znaku. Starbucks natomiast jest znany z produktów związanych z kawą, odzieżą, kawiarniami i franczyzami. Mimo to, gigant na rynku kawiarni w pozwie podnosi również zarzuty dotyczące rozmycia znaku, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę ogromną rozpoznawalność marki.Jeśli sąd uzna, że Starbuds narusza znaki towarowe Starbucks, Starbucks będzie miał prawo do uzyskania zabezpieczenia w postaci zakazu używania znaku, odszkodowania, zwrotu zysków oraz zwrotu kosztów sądowych. Starbuds swoim działaniem oraz próbą obrony bardzo dużo ryzykuje, a decyzja o kontynuowaniu działalności z obecnym logo wydaje się wysoce ryzykowna.Na kolejne etapy proesu musimy jednak poczekać, gdyż jest to dopiero początkowy etap. Biorąc pod uwagę zakres powództwa oraz ewentualne konsekwencje – nie można wykluczyć ugody stron.

Spis treści:

„istnieją możliwości obrony, takie jak dozwolony użytek czy parodia, ale żadna z tych linii obrony nie wydaje się odpowiednia w tym przypadku”

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja