Tesla walczy w Indiach

Wydaje się, że pionierem w zakresie samochodów stanowiących połączenie rozwiązań smart i elektryki jest Tesla, której właścicielem jest Elon Musk. Jest to marka renomowana, niewątpliwie znana na całym świecie, a jej nazwa stanowi nie tylko znak rozpoznawczy, ale przede wszystkim jest ściśle zabezpieczona przez liczne prawa ochronne na całym świecie. Co jednak, gdy po drugiej stronie pojawiła się pochodząca z Indii firma, która także w swoich nazwach używa słowa „Tesla” i pośrednio jest związana z samochodami elektrycznymi?

Spis treści:

Tesla odkrywa naruszenie

W kwietniu 2022 roku Tesla Inc. odkryła, że na terenie Indii prowadzi działalność spółka Tesla Power India Pvt. Ltd. (TPI), która słynie w swoim kraju z produkcji baterii oraz metod magazynowania energii. Od tego czasu można uznać, że oba podmioty weszły w spór, gdyż spółka Elona Muska odkryła, że TPI używa nazwy marki „Tesla Power USA” m.in. na swojej stronie internetowej. Efektem było wezwanie, w którym Tesla zażądała od TPI zaprzestania używania znaków towarowych „TESLA POWER” i „TESLA POWER USA”. Negocjacje pomiędzy spółkami trwały do marca 2023 roku, jednak dalsze używanie przez TPI słowa „Tesla” oraz brak postępów skłoniły Teslę do wszczęcia postępowania sądowego na terenie Indii.

Spór wchodzi na etap sądowy

Tesla niezadowolona z przebiegu negocjacji oraz dalszego używania przez TPI słowa „Tesla” postanowiła złożyć pozew w tej sprawie. Główne podstawy powództwa oparte były na naruszeniu znaku towarowego, bezprawnym podszywaniu się pod inną markę i czynie nieuczciwej konkurencji. Wszystko to ma kluczowe znaczenie dla sprawy, gdyż „Tesla” to renomowany znak towarowy znany na całym świecie, więc korzystanie z niego w jakakolwiek sposób – przyznaje korzyści podmiotowi, który korzysta z takiego naruszenia.

Przede wszystkim używanie przez TPI nazwy „Tesla” może wprowadzić konsumentów w błąd, skłaniając ich do przekonania, że produkty TPI są powiązane z Teslą, zwłaszcza biorąc pod uwagę zarejestrowane przez Teslę znaki towarowe na terenie Indii. Kolejno, stosowanie w swoich frazach i hasłach słowa „Tesla” fałszywie przedstawia produkty TPI jako pochodzące od Tesli, co może szkodzić dobrej reputacji marki. Na koniec, amerykańska spółka podkreśliła, że sporna nazwa fałszywie przedstawia produkty TPI jako pochodzące od Tesli.

Obrona i odpowiedź TPI

Podczas wstępnego przesłuchania TPI zaprzeczyło jakiemukolwiek zaangażowaniu w produkcję lub marketing dotyczący pojazdów elektrycznych. TPI wyjaśniło, że ich główna działalność koncentruje się na bateriach do samochodów, inwerterów i systemów UPS, a nie stricte na produkcji aut. Obrona TPI podkreśliła również, że wszelkie materiały marketingowe, w których użyte zostało słowo „Tesla” dotyczyły współpracy z innym producentem EV (z angielskiego electric vehicle, czyli pojazd elektryczny), co tylko podkreślało niezależną produkcję baterii do pojazdów elektrycznych. Co jednak istotne, TPI zobowiązało się do powstrzymania się od używania zarejestrowanych znaków towarowych Tesli i unikania działań promocyjnych dla EV pod spornymi oznaczeniami. Sąd w Delhi rozpoznając sprawę uznał takie zobowiązanie TPI w sprawie.

Na ostateczny wyrok trzeba poczekać

Prawdopodobnie w najbliższym czasie ma zapaść ostateczny rozstrzygnięcie sądu w tej sprawie, co jednak nie wkluczy w żaden sposób możliwości jego zaskarżenia przez którąkolwiek ze stron.

Czy zatem używanie przez TPI nazwy „Tesla” dla ich podstawowej działalności związanej z bateriami narusza prawa do znaku towarowego Tesli, zwłaszcza biorąc pod uwagę rejestracje znaków towarowych Tesli w Indiach oraz jej światową renomę? Może to mieć kluczowe znaczenie dla sądu, jak również ostatecznego orzeczenia w sprawie.

Spis treści:

„używanie przez TPI nazwy „Tesla” może wprowadzić konsumentów w błąd, skłaniając ich do przekonania, że produkty TPI są powiązane z Teslą”

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja