TikTok bez powodzenia w Singapurze

Niedawno w Singapurze doszło do istotnego rozstrzygnięcia w sprawie własności intelektualnej, które może mieć dalekosiężne konsekwencje dla firm działających w branży mediów społecznościowych. Co istotne, przedmiotowe postępowanie oraz rozstrzygnięcie ukazuje złożoność ochrony znaków towarowych w dobie dominacji aplikacji wideo i podkreśla znaczenie opracowania solidnej strategii ochrony marki.

Spis treści:

Początek sporu

Sprawa zaczęła się w momencie, gdy firma Dol Technology Pte Ltd postanowiła zarejestrować w Singapurze słowno-graficzny znak towarowy „TIKI”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ani konfliktowego, gdyby nie fakt, że wnioskodawca działa w branży social media i jego działalność opiera się na krótkich materiałach wideo w formie aplikacji na smartphone.Czy komuś coś to przypomina? Na reakcję właściciela TikToka, czyli Bytedance Ltd nie było trzeba długo czekać.

Sprzeciw TikToka

Chęć rejestracji oznaczenia słowno-graficznego „Tiki” przez Dol Technology Pte Ltd nie spodobała się właścicielowi TikToka, który postanowił zablokować i wnieść sprzeciw do Urzędu Własności Intelektualnej Singapuru (IPOS).Główny argument Bytedance opierał się na potencjalnym ryzyku dezorientacji odbiorców usług oferowanych przez oba, konkurencyjne podmioty. Firma twierdziła, że znak towarowy TIKI, szczególnie w kontekście podobnych usług (tworzenie krótkich filmów wideo), jest zbyt zbliżony do dobrze ugruntowanej na świecie marki TikTok. Firma podkreśliła ogromną popularność TikToka w Singapurze, przedstawiając imponujące statystyki pobrań, dużą bazę aktywnych użytkowników oraz szeroką obecność w mediach. Te dowody miały na celu ustanowienie portalu TikToka, a zarazem oznaczenia jako powszechnie znanego znaku towarowego w Singapurze, co mogłoby dać mu szerszą ochronę na mocy ustawy o znakach towarowych. Ponadto, wspólne użycie słowa „Tik” w obu znakach towarowych stwarza duże ryzyko dezorientacji i wprowadzenia w błąd co do pochodzenia, szczególnie biorąc pod uwagę charakter usług oferowanych przez obie firmy.

Decyzja IPOS

Rozpoznając sprawę, pomimo uznania argumentów Bytedance, IPOS w dniu 14 czerwca 2024 roku wydał decyzję, w której właściciel popularnej platformy TikTok, nie zdołał zablokować rejestracji znaku towarowego TIKI przez firmę Dol Technology Pte Ltd. Rozstrzygnięcie to opierało się na kilku kluczowych okolicznościach.Przede wszystkim podkreślono tu znaczenie cech wyróżniających oba oznaczenia postrzegane całościowo. IPOS zauważył obecność słowa „Tik” w obu znakach towarowych, jednak w decyzji położono duży nacisk na unikalne elementy graficzne, które towarzyszą chociażby słownej warstwie oznaczenia w logo TikToka. Według IPOS, te unikalne elementy projektowe pomagają odróżnić oba znaki towarowe i zminimalizować ryzyko dezorientacji i wprowadzenia odbiorców w błąd. Kolejną istotną kwestią było ogólne wrażenie jakie wywołują oba znaki. W tym przypadku różnice wizualne między znakami TIKI a logo TikToka uznano za wystarczająco istotne, aby zapobiec pomyleniu tych marek przez konsumentów.

Będzie odwołanie?

Decyzja IPOS pozwala firmie Dol Technology na rejestrację znaku towarowego TIKI dla swojej aplikacji wideo. Bytedance może jednak zdecydować się na odwołanie od tej decyzji, co może prowadzić do dalszych sporów prawnych i opóźnić ostateczną rejestrację spornego znaku towarowego.Powyższe rozstrzygnięcie przypomina, że w świecie, gdzie cyfrowa obecność ma ogromne znaczenie, ochrona marki wymaga nie tylko silnej pozycji rynkowej, ale także przemyślanej i kompleksowej strategii prawnej ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki konkretnych obszarów i regionów, co doskonale widać na powyższej sprawie w Singapurze.

Spis treści:

„różnice wizualne między znakami TIKI a logo TikToka uznano za wystarczająco istotne, aby zapobiec pomyleniu tych marek przez konsumentów”

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja