VAT a własne starania o znak towarowy.

Tym razem nieco odmiennie, a mianowicie podatkowo w kwestii powstania znaku towarowego. Czy zastanawialiście się kiedyś, czy nakład pracy związany z wytworzeniem danego znaku towarowego może być zaliczony do podstawy opodatkowania VAT? Ostatnio niniejszą kwestię rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny o czym poniżej.

Spis treści:

Wątpliwości do interpretacji

Jedna z podatniczek wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w odniesieniu do podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie darowizny znaku towarowego na rzecz osoby najbliższej, tj. małżonka. Zdaniem wnioskodawczyni – podstawą opodatkowania VAT w przypadku nieodpłatnego przekazania na rzecz męża prawa ochronnego na znak towarowy winne być jedynie faktyczne wydatki poniesione w związku z uzyskaniem takiego prawa, a nie także osobiste starania i nakład pracy. Podatniczka swoje stanowisko uzasadniła tym, że do kosztów można zaliczyć jedynie pomniejszenie majątku (aktywów) podatnika, co z kolei trudno przełożyć na poświęcony czas i nakład osobistej pracy na wytworzenie danego znaku towarowego. Wnioskodawczyni powołała się także na art. 22g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który niejako definiował pojęcie związane z kosztem wytworzenia i potwierdzał, że „do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci (…)”.

Niejednoznaczne odpowiedzi

Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy, który jednoznacznie stwierdził, że praca własna wnioskodawczyni powinna być wliczona do podstawy opodatkowania VAT, a tym samym jej stanowisko jest nieprawidłowe.

Odwołując się od takiej interpretacji sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który w wyroku z dnia 21 czerwca 2017 roku (sygn. akt III SA/Gl 252/17) zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni i wskazał, że osobiste starania i nakład pracy na powstanie znaku towarowego nie powinny wchodzić w podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Organy podatkowe nie dawały jednak za wygraną i wyniku skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej sprawa ostatecznie trafiła do NSA.

Nakład pracy to nie wydatek

Przy rozpoznawaniu sprawy Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił uwagę na istotną kwestię, a mianowicie fakt, że znak towarowy został wytworzony przez wnioskodawczynię, a następnie podarowany jej mężowi na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kolejno, sąd podkreślił, że istotnymi dla zakończenia sporu interpretacyjnego jest krajowy art. 29 a ust. 5 ustawy o VAT oraz unijny art. 75 Dyrektywy 112. W rezultacie, podstawą rozstrzygnięcia jest prawidłowe zdefiniowanie pojęcia wydatku i w rezultacie stwierdzenie, czy nakład własnej pracy mieści się w zakresie tego pojęcia. Tym samym, po analizie przepisów, zdaniem NSA osobisty nakład pracy podatniczki nie może być utożsamiany z wydatkiem tj. rozchodem środków pieniężnych.

Mając na względzie powyższe, wyrokiem z dnia 25 lutego 2020 roku (sygn. akt I FSK 1574/17) Naczelny Sąd Administracyjny podzielił pogląd wnioskodawczyni i WSA.

Spis treści:

Zdaniem NSA osobisty nakład pracy podatniczki nie może być utożsamiany z wydatkiem tj. rozchodem środków pieniężnych.

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja