Dla znawców motoryzacji wiadomym jest, że od 2020 roku Volkswagen wypuszcza na rynek linię „ID”, która obejmuje nie tylko elektryczne samochody (m.in. ID Buzz, ID.3, ID.4, czy też ID.7), ale także komponenty i technologie związane z produkowanymi autami. Wnioski o rejestrację oznaczeń związanych z bieżącymi produktami i usługami marki niemiecki koncern złożył w 2017 roku.
W ostatnim czasie okazało się jednak, że prawo do używania skrótu „ID” przez niemiecki koncern wcale nie jest takie oczywiste. Okazało się bowiem, że prawo ochronne do oznaczenia „ID” oraz oznaczeń pokrewnych (np. „ID.WEIGH”, „ID.TRACK”, czy też „ID.SHELF”) przysługują małej, rodzinnej spółce Identytec, która także ma siedzibę w Niemczech, a jej działalność skupia się na dostawie sprzętu i oprogramowania logistycznego. Co istotne, znaki towarowe zarejestrowane na rzecz spółki zostały już w 2013 roku, a więc na dużo wcześniej niż „skorzystał” z nich Volkswagen.
Jak się okazało w ostatnim czasie, pomiędzy niemieckimi firmami doszło do sporu o używanie nazwy „ID”. Co istotne, zdaniem Identytec – Volkswagen w poprzednich latach był klientem spółki, a więc doskonale znał portfolio firmy oraz używane przez nią oznaczenia, w związku z tym był w pełni świadomy swojego działania. Niezależnie od tego, na rynku pojawiła się linia „ID” i to nie tylko dla aut, ale także dla komponentów, co stanowi konkurencję dla niemieckiej firmy.
Jak się okazało, strony podejmowały rozmowy na temat polubownego zakończenia sporu, jednak te nie przyniosły żadnych rezultatów. Biorąc pod uwagę te okoliczności, jak również fakt, że już w 2019 roku niemiecki producent aut nieskutecznie kwestionował znaki towarowe Identytec – spółka podjęła decyzję o złożeniu pozwu do Sądu Okręgowego w Hamburgu przeciwko Volkswagen w związku z naruszeniem praw ochronnych do oznaczeń z serii „ID”.
Z wypowiedzi medialnych Identytec wynika, że powództwo zostało wszczęte m.in. w związku z tym, że Volkswagen pozostaje bierny w rozmowach ugodowych, jako były klient przywłaszczył sobie markę „ID”, ale przede wszystkim – swoim działaniem wyrządza znaczne szkody niemieckiej spółce, jakie ta ponosi z powodu faktu, że ta nie może już być wyraźnie wyróżniona jako niezależny, autonomiczny dostawca, gdyż kojarzona jest jako podmiot powiązany z Volkswagenem.
Niemiecki producent w odpowiedzi na doniesienia medialne zapowiedział, że swoje stanowisko prawne przedstawi w sądzie, w ramach toczącego się postępowania.
Jak zakończy się spór? Z pewnością pokażą to najbliższe miesiące, jednak biorąc pod uwagę jak dużo Volkswagen poświęcił w celu wypromowania swojej linii „ID” – walka sądowa może być długa i kosztowna.
Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.