Wariatka jako znak towarowy?

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z ciekawą sprawą z zakresu praw ochronnych na znaki towarowe. Chodziło m.in. o użycie słowa „wariatka” w kontekście znaku towarowego oraz możliwości rejestracji takiego oznaczenia w połączeniu z innymi zwrotami. Jednak aby lepiej zrozumieć sprawę trzeba wrócić do początku.

Spis treści:

Odmowa rejestracji

Otóż w social mediach od pewnego czasu można znaleźć profil „Fit Matka Wariatka”, który dotyczy zdrowego trybu życia oraz różnego rodzaju zajęć fitness. Autorka z uwagi na wzrost popularności postanowiła zarejestrować spółkę, tj. Fit Matka Wariatka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta jakiś czas temu wystąpiła do Urzędu Patentowego RP z wnioskiem o rejestrację oznaczenia „Fit Matka Wariatka”. Znak towarowy zgłoszony był m.in. dla aplikacji na smartphony, aplikacji komputerowych, a przede wszystkim dla doradztwa i zdrowego trybu życia (zdrowe odżywianie, jadłospisy itp.).

Niestety, Urząd Patentowy RP odmówił rejestracji przedmiotowego oznaczenia z uwagi na fakt, iż zestawienie słów „wariatka” i „matka” jest sprzeczne z dobrymi obyczajami i porządkiem publicznym. Sporny znak zawiera bowiem wulgaryzm zestawiony z określeniem kobiety, której należy się szacunek.

Odmienne stanowisko zgłaszającego

Zgłaszający nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem i zaskarżył powyższą decyzję do sądu. W uzasadnieniu wskazano, iż argumentacja organu jest błędna, gdyż „wariatka” nie stanowi wulgaryzmu, a społeczeństwo nie odbiera tego słowa źle, a wręcz przeciwnie. Samo oznaczenie postrzegane całościowo w żaden sposób nie deprecjonuje „matki”, a kluczowym elementem całego znaku towarowego jest słowo „fit”, które odnosi się do zdrowego trybu życia. Tym samym, użycie „wariatka” ma na celu jedynie podkreślenie pozytywnego odbioru i niejako nakręcenia się na tym punkcie. Ponadto, cały znak towarowy winien być oceniany w kontekście oceny innych użytkowników, co w przypadku „Fit Matka Wariatka” w żaden sposób nie jest odbierane jako wulgarne przez użytkowników.

Rozstrzyga Sąd

Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję Urzędu Patentowego RP, jak również wcześniejszą argumentację. Wskazano, iż zestawienie słów „matka” i „wariatka” będzie odbierane negatywnie przez osoby, które słowa „fit” nie będą postrzegać pozytywnie. Chodzi tu o osoby, które nie znają marki, a trafią na nią przypadkowo. Tym samym, nie można zakładać, że całe oznaczenie zawsze będzie postrzegane żartobliwie.

W dalszym ciągu nie zgadzając się z taką argumentacją, wyrok został zaskarżony do NSA.

Niestety także tutaj NSA podtrzymał argumentację WSA i Urzędu Patentowego RP w zakresie odmowy rejestracji znaku towarowego „Fit Matka Wariatka”. Zdaniem NSA: „Prawidłowo zatem Sąd pierwszej instancji zaakceptował stanowisko organu odwołujące się do ogólnie przyjętych i akceptowanych społecznie norm postępowania, w tym ochrony godności ludzkiej przy ocenie sprzeczności zgłoszonego znaku z dobrymi obyczajami. Argumentacja skarżącej kasacyjnie sprowadza się do polemiki z zaakceptowaną przez Sąd pierwszej instancji oceną, która również zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego nie przekracza ram oceny swobodnej.”.

Wobec powyższego, wyrokiem z dnia 28 września 2021 roku (sygn. akt II GSK 829/21) Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną.

Spis treści:

Zestawienie słów „matka” i „wariatka” będzie odbierane negatywnie przez osoby, które słowa „fit” nie będą postrzegać pozytywnie. Chodzi tu o osoby, które nie znają marki, a trafią na nią przypadkowo. Tym samym, nie można zakładać, że całe oznaczenie zawsze będzie postrzegane żartobliwie.

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja