Wygrana Renault

Logo francuskiego producenta aut Renault kojarzy niemal każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z samochodami. Na oznaczenie graficzne składa się charakterystyczny, prosty diament lub dla niektórych po prostu romb. Co ważne, marka korzysta z tego znaku towarowego niezmiennie od 1925 roku, a w ostatnim czasie był on przedmiotem sporu przed niemieckim sądem.

Spis treści:

Problematyczna reaktywacja

Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy niemiecko-chiński producent samochodów postanowił reaktywować markę Borgward, a także wprowadzić na rynek nowy model swojego samochodu o oznaczeniu BX3. Nie byłoby w tym nic spornego, gdyby nie fakt, że reaktywowana konkurencyjna firma korzystała z logotypu, który także zawierał kształt diamentu/rombu z napisem „Borgward”. To właśnie zbliżony ogólny kształt znaku towarowego spowodował podjęcie przez Renault kroków prawnych w celu ochrony graficznego oznaczenia marki.

W rezultacie, francuski producent wystąpił do Sądu Okręgowego w Monachium z pozwem przeciwko Borgward i wniósł o zakazanie korzystania ze spornego znaku oraz o wypłatę odszkodowania za naruszenie prawa ochronnego do graficznego znaku towarowego Renault. Pozwana, w odpowiedzi na pozew, odniosła się przede wszystkim do faktu, że marka Borgward ma bardzo długą historię co przekłada się na jej znajomość wśród odbiorców, a ponadto kształt rombu był wykorzystywany przez firmę już od 1938 roku.

Diament tylko dla jednego producenta

Sąd, rozpoznając sprawę, przychylił się do argumentacji powoda i stwierdził, że Renault korzysta ze swojego znaku towarowego ukazującego diament znacznie dłużej niż niemiecko-chińska firma, a sam logotyp jest rozpoznawany na całym świecie. Tym samym, długa historia firmy Borgward nie ma w tym przypadku znaczenia uzasadniającego korzystanie z takiego oznaczenia. Ponadto, zdaniem sądu różnice pomiędzy znakami towarowymi obu firm były zbyt małe aby uznać, że sporny znak nie będzie wprowadzał w błąd potencjalnych odbiorców. W rezultacie, z powodu wysokiego podobieństwa obu znaków, Borgward przegrało sprawę, w efekcie czego musi nie tylko zapłacić francuskiej marce odszkodowanie, ale chcąc dalej funkcjonować na rynku – musi także zmienić swoje oznaczenie.

Kwota odszkodowania nie jest znana, jednak w przypadku niezastosowania się do orzeczenia sądu niemiecko-chińska firma zobowiązana będzie zapłacić grzywnę w wysokości 250 000 Euro, a jej prezesowi może grozić kara pozbawienia wolności do dwóch lat. Dodatkowo, zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego w Monachium, Borgward musi także przekazać listę zawierającą informacje, tj. gdzie, kiedy i w jakim stopniu był wykorzystany sporny znak towarowy.

Pozwana spółka nie planuje się poddawać i zapowiada odwołanie od wydanego orzeczenia.

Spis treści:

Różnice pomiędzy znakami towarowymi obu firm były zbyt małe aby uznać, że sporny znak nie będzie wprowadzał w błąd potencjalnych odbiorców.

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja