Foto: Pexels

Spór o liczbę „16” w znaku towarowym

W ostatnim czasie Sąd Unii Europejskiej zajmował się ciekawym zagadnieniem, tj. możliwością zastrzeżenia liczby „16” jako elementu znaku towarowego. Jak się okazało, rozstrzygnięcie wcale nie jest zaskakujące, o czym poniżej.

Foto: Pexels

Rodzinna walka o znak towarowy. Luka Doncić.

Nie od dziś wiadomo, że tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze – mogą się popsuć nawet najtrwalsze relacje. Nie inaczej jest także w kontaktach pomiędzy bliskimi członkami rodziny, o czym w ostatnim czasie przekonał się 23-letni Luka Doncić, pochodzący ze Słowenii zawodnik NBA. O co konkretnie chodzi? O tym poniżej.

Foto: Pexels

Rejestracja znaku – czy to dobry pomysł?

Co do zasady pytanie postawione w tytule jest retoryczne, a uzyskanie prawa ochronnego na znak towarowy ma praktycznie same korzyści, które owocują wraz z rozwojem marki. Ale czy złożenie wniosku i podjęcie w tym zakresie stosownych starań może przynieść skutki odwrotne? Jak widać tak. Przekonała się o tym ostatnio jedna z amerykańskich firm - Bird B Gone, o czym poniżej.

Foto: Pexels

Porsche w F1?

Fani słynnej Formuły 1, potocznie określanej po prostu F1 od wielu lat słyszą różnego rodzaju plotki o wejściu słynnej niemieckiej marki sportowych i luksusowych samochodów Porsche do tej najbardziej prestiżowej serii międzynarodowych wyścigów. Co ciekawe, pomimo wielu dokumentów oraz komunikatów, które ujrzały światło dzienne – to właśnie informacja z zakresu praw ochronnych na znaki towarowe może udzielić odpowiedzi na tą zagadkę szybciej niż komukolwiek może się wydawać.

Foto: Pexels

Kanye West zablokowany

Ostatnio więcej kontrowersji w zakresie praw własności intelektualnej pojawia się za oceanem, a konkretniej w USA. Tym razem najnowsza sprawa ma związek z amerykańskim raperem Ye, którego na pewno każdy kojarzy z jego poprzednim pseudonimem - Kanye West. 

Foto: Pexels

Obiekt noclegowy a znak towarowy

W ostatnim czasie Naczelny Sąd Administracyjny zajmował się ciekawą sprawą, która jest ściśle związana z prawem własności intelektualnej, a konkretnie z prawem do posługiwania się oznaczeniem zawierającym w swoim składzie m.in. słowo „hotel”. Mamy tu więc do czynienia z przeplataniem się przepisów stricte administracyjnych, ale także tych, które odnoszą się do praw ochronnych na znaki towarowe. 

Foto: Pexels

Hailey Bieber naruszyła znak towarowy?

Wśród amerykańskich celebrytów i artystów popularnym trendem jest wprowadzanie na rynek linii produktów sygnowanych swoim nazwiskiem, co nie tylko maksymalizuje zyski, ale także wpływa na jeszcze większą popularność. Taką samą drogą postanowiła pójść także Hailey Bieber - żona słynnego piosenkarza Justina Biebera. W ten o to sposób w połowie czerwca 2022 roku na rynek trafiła jej nowa linia kosmetyków. Wydarzenie to jednak nie obeszło się bez problemów.

Foto: Pexels

Guns N’ Roses vs. sklep z bronią

Amerykański zespół hard rockowy Guns N’ Roses działający w branży od ponad 35 lat zna niemal każdy fan gatunku. Nie trudno się domyśleć, że za tak ogromną popularnością idzie także szereg praw ochronnych do znaków towarowych związanych z nazwą i marką zespołu. Oczywistym jest także to, że żaden inny artysta nie będzie tworzyć nazwy swojej kapeli podobnej do Guns N’ Roses, gdyż byłoby niemal natychmiast zauważone i potępione. Ale co w przypadku, gdy po drugiej stronie mamy sklep z bronią? O tym poniżej.

Foto: Pexels

Znak towarowy: Sasha Flute. Także jako NFT.

Chyba każdy znany artysta ma swój znak towarowy, który związany jest bezpośrednio z jego osobą. Posiadanie prawa ochronnego w tym zakresie zapewnia wyłączność nazwy, co niewątpliwie przydaje się w biznesie oraz w dalszym rozwijaniu własnej marki. W ostatnim czasie, amerykańska wokalistka Lizzo, a konkretniej Melissa Viviane Jefferson postanowiła, dość nietypowo, zastrzec jako znak towarowy – nazwę używanego przez nią fletu.

Foto: Pexels

Coachella Valley Music and Arts Festival

Za oceanem, a konkretniej w Dolinie Coachella na Pustyni Colorado w Kalifornii (USA) każdego roku odbywa się Coachella Valley Music and Arts Festival, czyli festiwal sztuki i muzyki, który przyciąga ogromne ilości fanów z całego świata. Mało kto jednak wie, że w Afryce, a konkretniej w Ghanie ma miejsce podobne wydarzenie, o całkiem zbliżonej nazwie, tj. Afrochella. I to właśnie ta nazwa może być źródłem problemów organizatorów afrykańskiego odpowiednika festiwalu.

Foto: Pexels

Vogue pozywa Drake. Pozew opiera na conajmniej 4 miliony!

Zazwyczaj opisujemy przypadki, w których naruszenie prawa ochronnego do znaku towarowego polega na jego bezprawnym skopiowaniu i wykorzystywaniu go do oznaczania produktów, które faktycznie nie pochodzą od producenta i w rezultacie wprowadzają w błąd konsumentów co ich pochodzenia. Jednak czasami wystarczy nie tyle bezprawne wykorzystanie, co chociażby samo wspomnienie o innej marce, o czym ostatnio przekonał się amerykański raper Drake.

Foto: Pexels

Darmowe próbki perfum, zapachów, a cudzy znak?

Chyba każdy z nas przed zakupem perfum korzysta z tzw. darmowych „próbek”, które pozwalają na sprawdzenie zapachu przed ostateczną decyzją. Co ciekawe, takie testery często są dużo bardziej trwałe niż same perfumy. Jednak nie o trwałości, a o możliwości wprowadzania do obrotu takich darmowych próbek będzie dzisiejszy wpis.

Foto: Pexels

Charakter odróżniający czy marketing?

Czy znak towarowy powinien być ściśle albo chociaż częściowo związany z produktami i usługami, które mają być nim oznaczone? Na to pytanie w ostatnim czasie odpowiedział m.in. Sąd Unii Europejskiej rozstrzygając sprawę, w której stroną była polska spółka.

Foto: Pexels

Bet at home nie do rejestracji?

Ciekawą sprawą w kontekście oceny słowno-graficznego znaku towarowego w zakresie charakteru opisowego i odróżniającego zajmował się ostatnio Sąd Unii Europejskiej. Chodzi o słynną firmę bukmacherską oraz zgłoszone przez nią oznaczenie, które poza warstwą słowną zawierało delikatne elementy graficzne.

Foto: Pexels

Audi wygrywa spór z chińską marką Nio

Od zawsze wiadomo, że niemieckie marki samochodowe kojarzą się nie tylko z luksusem, ale także bardzo wysoką jakością. Od razu przychodzą nam do głowy auta, tj. Audi, BMW, czy też Mercedes. I właśnie pierwsza z tych marek pokazała ostatnio, że jest mocna nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale także na sali sądowej w kontekście sprawy o naruszenie praw ochronnych na znaki towarowe, o czym poniżej.

Foto: Pexels

Adidas przegrywa z Thom Browne batalię o słynne paski

Firma odzieżowa Adidas ma jeden, szczególny znak rozpoznawczy, który zna niemal każdy – trzy paski, które zestawione razem tworzą swojego rodzaju trójkąt. To graficzne oznaczenie było w ostatnich latach przedmiotem sporu pomiędzy firmą, a projektantem odzieżowym Thomem Brownem, a w styczniu 2023 roku zapadł wyrok niekorzystny dla Adidasa.

Określenie „paczkomat” w mediach

Odkąd InPost otworzył w Polsce pierwsze automaty do odbierania i nadawania paczek minęło już wiele lat. Przez ten okres, a przede wszystkim w czasach pandemii Covid-19 popularne paczkomaty zyskały na znaczeniu i na popularności, a aktualnie stanowią jedną z najczęściej wybieranych metod dostawy. Co istotne, właściciel InPostu już w 2010 roku postanowił zarejestrować znak towarowy „paczkomat” dla stworzonych przez siebie urządzeń. I to właśnie ta okoliczność spowodowała, że w ostatnim czasie InPost popadł w spór z jednym z trójmiejskich portali informacyjnych.

Spór o nazwę szpitala

Spory o prawa ochronne do znaków towarowych nie są niczym nowym, jak również nie budzą już tyle emocji co dawniej. Praktycznie codziennie można spotkać się z mniej lub bardziej oczywistym kopiowaniem nazwy cudzej marki i podobnymi sytuacjami. Jednak ostatnio, w naszym kraju miała miejsce niecodzienna sytuacja, gdyż dotyczyła nazwy szpitala.

Wariatka jako znak towarowy?

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z ciekawą sprawą z zakresu praw ochronnych na znaki towarowe. Chodziło m.in. o użycie słowa „wariatka” w kontekście znaku towarowego oraz możliwości rejestracji takiego oznaczenia w połączeniu z innymi zwrotami. Jednak aby lepiej zrozumieć sprawę trzeba cofnąć się do początku.

Najstarszy klub w Polsce. Najstarsza jest Cracovia?

Niewątpliwie każdy małopolski kibic piłkarski wie, że tamtejsze drużyny, tj. Wisła Kraków i Cracovia Kraków od dłuższego czasu spierają się, która z nich jest najstarszym klubem w Polsce. Napięcie sięgnęło zenitu, gdy Wisła Kraków w 2021 roku postanowiła świętować swój jubileusz m.in. pod hasłem „najstarszy klub w Polsce”. Cracovia w odpowiedzi na takie zachowanie mówiła wprost, że to nieprawda.

Co po McDonald’s w Rosji?

Ostatnio pisaliśmy o odpowiedzi Rosji na sankcje i wycofywaniu się dużych marek (niemal z każdej dziedziny) z tego kraju. Niestety ostatnie decyzje nie tylko rosyjskich władz, ale także tamtejszych przedsiębiorców pokazują, że ochrona praw własności intelektualnej w Rosji zmierza ku upadkowi. Po Śwince Peppie przyszedł czas na gastronomię i klasykę gatunku, czyli McDonald’s.