Sporne Air Maxy

Sprawy z zakresu własności intelektualnej bywają naprawdę różne, o czym w ostatnim czasie przekonała się firma odzieżowa Nike. Otóż około 10 tysięcy osób podpisało petycję, której celem jest wycofanie przez Nike jednego z modeli butów ze słynnej serii Air Max, a mianowicie Air Max 270. 

Na czym polega problem? Otóż zdaniem autorki petycji na portalu change.org - Saiqę Noreen, nowe modele butów Nike, tj. Air Max 270 oraz Air Max 720, które mają trafić do oferty firmy w lutym 2019 roku na podeszwie zawierają logotyp Air Max, który odwrócony przypomina słowo Allah napisane w języku arabskim, które z racji swojego położenia zostanie zabłocone, zadeptane i zadarte.

Ponadto, zdaniem Saiqę Noreen taka sytuacja ma miejsce nie po raz pierwszy, gdyż już w przeszłości (w 1997 roku) firma Nike umieściła logo przypominające słowo Allah na butach Air Bakin. Wówczas logotyp miał wzór płomienia i w rezultacie sporny model butów został wycofany ze sprzedaży.

Autorka petycji wyraziła swoje oburzenie podnosząc, iż umieszczenie przez Nike imienia Boga na bucie jest oburzające i przerażające, a to z kolei lekceważy i obraża muzułmanów i islam. Na odpowiedź firmy nie było trzeba długo czekać. W oświadczeniu wskazano, iż Nike podchodzi do problemu poważnie i szanuje wszystkie religie. Ponadto, logo Air Max ma reprezentować tylko i wyłącznie znak towarowy oraz markę Air Max, a jakiekolwiek inne przedstawienie marki jest nieintencjonalne.

Jak się potoczy sprawa? Dowiemy się o tym z pewnością w najbliższym czasie, jednak co ciekawe około roku temu inna odzieżowa firma H&M wycofała ze swojej oferty partę skarpetek dziecięcych, która także zdaniem niektórych przypominała słowo Allah pisane po arabsku.

Zobacz także