Logo Wersow z Ekipy jest plagiatem?

Logo Wersow z Ekipy jest plagiatem?

Po słynnej akcji ze sprzedażą lodów Koral i ogromnego zainteresowania ze strony konsumentów z pewnością nie ma osób, które nie słyszały o popularnej w Polsce Ekipie, która składa się z nastolatków Youtuberów, w tym lidera Karola Wiśniewskiego znanego jako Friz oraz m.in. Weroniki Sowy – szerzej znanej jako Wersow. I to właśnie o tej ostatniej influencerce będzie niniejszy wpis.

Otóż Wersow poza udziałem w produkcjach Ekipy oraz własnych – korzystając ze swojej popularności – utworzyła własną markę odzieżową. Taki krok niewątpliwie wiązał się z koniecznością przygotowania logotypu swojego brandu, w związku z czym Weronika Sowa postanowiła ponad dwa lata temu „stworzyć” logo w oparciu o swoje nazwisko, tj. z przedstawieniem ptaka – sowy. I to właśnie o to oznaczenie w ostatnich dniach wybuchł spór w mediach społecznościowych. Wszystko za sprawą Sylwestra Wardęgi – innego znanego youtubera.

Otóż jak się okazało, zdaniem Wardęgi – identyczne oznaczenie graficzne ukazujące sowę jest dziełem znanego, francuskiego artysty DFT. Co ciekawe, nie jest to żaden anonimowy twórca, gdyż współpracował on z takimi markami jak chociażby Adidas, Apple czy Nike. I faktycznie porównując logotyp Wersow oraz dzieło DFT – można stwierdził, że obraz sowy jest identyczny. Jak wskazał youtuber, logo francuskiego artysty w mediach pojawiało się już w 2017 roku, a więc ponad rok wcześniej niż wykorzystanie grafiki przez Wersow. Nie należy jednak tutaj osądzać młodej artystki, gdyż w chwili obecnej być może wykupiła licencję do oznaczenia graficznego DFT i używa znaku legalnie, jednak w tym przypadku należy poczekać na oficjalną odpowiedź z jej strony. Co ciekawe, sam Sylwester Wardęga wskazał pod swoim filmem, że kontaktował się osobiście z francuskim artystą w kwietniu 2021 roku i otrzymał informację, że ten nigdy nie sprzedawał licencji na swoje oznaczenie graficzne przedstawiające sowę.

Całe zamieszanie powstało w niefortunnym dla Ekipy momencie, gdyż kilka dni wcześniej zapowiadali oni walkę z osobami, które bezprawnie naruszają jej znak towarowy „Ekipa” i sprzedają oznaczone w ten sposób różnego rodzaju produkty, w szczególności odzież.

Jak rozstrzygnie się cała sytuacja związana z logotypem Wersow? To z pewnością okażę się w najbliższym czasie, gdyż sam Wardęga publikując swój film w sieci – nadał mu nie lada rozgłos i trudno w tym przypadku przejść obok tego obojętnie. Niestety, do czasu otrzymania oficjalnych odpowiedzi od artystów – nie możemy stwierdzić jak faktycznie wygląda sytuacja i jakie będą konsekwencje tego zamieszania.

Zobacz także