T-Mobile walczy z amerykańskim startupem o kolor

Nie od dziś wiadomo, że znane firmy zastrzegają prawa ochronne na różnego rodzaju oznaczenia, jak np. wygląd sklepu, czy też kolor. Faktem jest także to, że niektóre marki kojarzą się właśnie ze specyficznym kolorem, jak ma to miejsce w przypadku różowego T-Mobile.

Niestety to właśnie ten kolor stał się przyczyną sporu pomiędzy telekomunikacyjnym gigantem a startupem z USA.

T-Mobile, a dokładnie koncern kontrolujący markę, tj. Deutsche Telekom mają przekonanie, że kolor tzw. magenta (odcień różowego) może być wykorzystywany wyłącznie przez nich. Poniekąd mają w tym trochę racji, gdyż swego czasu koncern poza logotypem oraz słownymi oznaczeniami zastrzegł jako znak towarowy także kolor magenta.

Efekty uzyskania prawa ochronnego na kolor można dostrzec w sporze z działającym w branży ubezpieczeń startupem Lemonade. Amerykańska firma na terenie Niemiec chciała przygotować oraz przeprowadzić kompleksową kampanię reklamową właśnie z wykorzystaniem w swoich materiałach koloru różowego. Takie działania nie uszły uwadze Deutsche Telekom, bowiem koncern wystąpił do startupu z żądaniem zaprzestania używania w swoich kampaniach koloru różowego.

tmobile

Pomimo wezwania, Lemonade nie podjęła w tym zakresie żadnych kroków, co w efekcie doprowadziło do tego, że telekomunikacyjna firma wystąpiła do niemieckiego sądu z wnioskiem o wydanie amerykańskiej firmie stosownego zakazu w tym zakresie. Co ciekawe, niemiecki sąd od razu uznał rację właściciela T-Mobile i nakazał Lemonade zaprzestanie wszelkich działań reklamowych z wykorzystaniem spornego, różowego koloru.

Takie rozstrzygnięcie skomentował Daniel Schreiber - współzałożyciel i CEO startupu, wskazując iż działania i żądania niemieckiej firmy mają przejaw zastraszania, gdyż sporny odcień koloru różowego nie został przez nich wymyślony. Co więcej, analizując dokładniej sprawę można dostrzec, że Lemonade w swoich kampaniach reklamowych faktycznie używało różowego koloru, jednak był to zupełnie inny odcień niż ten, który został objęty ochroną przez T-Mobile.

W rezultacie amerykańska firma wystąpiła do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej z wnioskiem o unieważnienie prawa ochronnego niemieckiego koncernu do odcienia różowego - magenta. Lemonade w mediach społecznościowych podjęła również ciekawą inicjatywę opatrzoną hastagiem #FreeThePink, co dosłownie oznacza - uwolnij róż. Rozstrzygnięcie w tej sprawie może być ciekawe, jednak na ostateczne orzeczenia przyjdzie jeszcze poczekać.

Zobacz także