Apple umie w ochronę praw własności przemysłowej.

Kto śledzi naszego bloga niejednokrotnie przekonał się jak skuteczne i nadgorliwe jest Apple jeżeli chodzi o ochronę praw własności przemysłowej. Co więcej, często kroki prawne podejmowane przez korporację z Cupertino są nieadekwatne do potencjalnych naruszeń, a czasami wręcz całkowicie zbędne. Tym razem o nadgorliwości Apple przekonali się twórcy aplikacji Prepear.

Co ciekawe, sama aplikacja nie ma nic wspólnego z działalnością Apple, gdyż skupia się na cechach social media w odniesieniu do przepisów żywieniowych. Sam program pozwala na wymianę przepisów, tworzenie list zakupów, a także wzajemne odkrywanie nowych i indywidualnych potraw przez użytkowników. 

Jednak nie tyle sama aplikacja, co logo Prepear przedstawiające gruszkę stało się przyczyną sporu. Zdaniem firmy z Cupertino to właśnie ten owoc jest bardzo podobny do logo nagryzionego jabłka, co ma rzekomo szkodzić marce. Zdaniem Apple, minimalistyczne przedstawienie gruszki z liściem konsumentom kojarzy się z logotypem m.in. iPhone co może sprawiać, że będą oni postrzegać obie firmy i znaki towarowe jako powiązane podmioty. W rezultacie Apple wystąpiło ze sprzeciwem od rejestracji znaku towarowego Prepear.

apple imac

Twórca aplikacji i spornego oznaczenia graficznego w odpowiedzi na sprzeciw, w internecie ogłosił, że firma Prepear jest małym przedsiębiorcą i zatrudnia jedynie kilku pracowników. To właśnie z tego powodu, twórcy aplikacji z logiem gruszki nie stać na wieloletnie sądowe batalie z Apple. Mając na uwadze te okoliczności, twórcy Prepear wystosowali internetową petycję pod tytułem „Save the Pear from Apple!” ( „Ocal Gruszkę przed Apple!”), która ma na celu nie zachęcenie do zaprzestania korzystania z produktów firmy Apple, ale odparcie bezzasadnych zarzutów oraz ukazanie, że zastraszanie małych firm przez tak duże koncerny ma swoje konsekwencje.

Petycję podpisało już ponad 40 tysięcy osób, przez co firma Prepear ma nadzieję, że tym razem Apple odpuści spór i cofnie wniesiony sprzeciw. Jaka będzie reakcja firmy z Cupertino? Przekonamy się o tym niedługo, jednak biorąc pod uwagę działanie Apple w przeszłości (np. sprzeciw od logotypu niemieckiej ścieżki rowerowej), rozstrzygnięcie wcale nie musi być korzystne dla twórców „gruszki”.

Zobacz także