Co dalej z Lodami Ekipa?

Jakiś czas temu pisaliśmy o bardzo popularnych w tegoroczne wakacje lodach Ekipy, które za sprawą grupy młodych Youtuberów osiągnęły wręcz kolosalną popularność oraz zapewniły ogromne zyski zarówno dla producenta - firmy Koral, jak i samej grupy Ekipa. Jak też się okazało, pomimo ogromnej rozpoznawalności, oznaczenie „Lody Ekipa” nie zostało zawczasu odpowiednio zabezpieczone, w efekcie czego wniosek o rejestrację przedmiotowego znaku towarowego został złożony przez osobę trzecią.

Do połowy listopada 2021 roku status wniosku o rejestrację oznaczenia „Lody Ekipa” nie uległ zmianie, a jego wnioskodawca, tj. przedsiębiorca Roman Hodurek cierpliwie czekał na rejestrację. Rzecznik prasowy Urzędu Patentowego RP w listopadzie wskazywał, iż Urząd na ewentualne sprzeciwy czeka do 16 listopada 2021 roku, jednak do tego okresu należy dodać dwa tygodnie, gdyż w tym czasie mogą wpłynąć sprzeciwy wysłane pod koniec wspomnianego terminu. 

Nic nie wskazywało, że sytuacja ulegnie zmianie, ale w ostatnim czasie okazało się, że sprzeciw od rejestracji znaku towarowego „Lody Ekipa” złożył producent lodów – firma PPL Koral. Nie ma w tym nic zaskakującego, gdyż w innym przypadku – w przypadku rejestracji spornego znaku na rzecz przedsiębiorcy z Krakowa – na terenie Polski obowiązywałby zakaz sprzedaży i reklamowania produktów oznaczonych jako „Lody Ekipa”, co w obliczu takiego sukcesu marketingowego i biznesowego byłoby strzałem w kolano zarówno samego producenta, jak i Ekipy (która działa jako spółka Ekipa Holding).

Z oświadczeń zarówno firmy Koral, jak i samej Ekipy wynika, że oba podmioty mają sytuację pod kontrolą, jak również planują dalszy rozwój marki oznaczonej spornym znakiem w 2022 roku. Ponadto, Ekipa Holding podkreśla, że zgłoszenie oznaczenia „Lody Ekipa” nastąpiło w kwietniu 2021 roku, tj. w czasie, kiedy lody już wprowadzone do sprzedaży zyskały ogromną popularność rynkową. W tym przypadku powstaje pytanie, czy zgłaszający chciał skorzystać z wysiłków Ekipy i firmy Koral w zakresie promocji marki oraz przede wszystkim – czy zgłoszenie w związku z tym nastąpiło w złej wierze.

Jak rozwinie się spór pomiędzy stronami? To wszystko z pewnością pokaże najbliższy rok, tym bardziej, że zarówno za Koralem, jak i Ekipą przemawiają mocne argumenty. Zauważyć tu należy, iż sam podmiot, tj. spółka Ekipa Holding w Urzędzie Patentowym widnieje jako zgłaszający oznaczenia „Ekipa”, jak również bardzo dużej ilości znaków towarowych zawierających słowo „Ekipa”, co z pewnością pomoże w obronie praw do spornej nazwy. 

Zobacz także