Najstarszy klub w Polsce. Najstarsza jest Cracovia?

Niewątpliwie każdy małopolski kibic piłkarski wie, że tamtejsze drużyny, tj. Wisła Kraków i Cracovia Kraków od dłuższego czasu spierają się, która z nich jest najstarszym klubem w Polsce. Napięcie sięgnęło zenitu, gdy Wisła Kraków w 2021 roku postanowiła świętować swój jubileusz m.in. pod hasłem „najstarszy klub w Polsce”. Cracovia w odpowiedzi na takie zachowanie mówiła wprost, że to nieprawda.

Od tamtej pory wydawało się, że sytuacja trochę się uspokoiła, jednak ostatnie dni pokazały, że Cracovia postanowiła zabrać się za ten temat od innej strony. Otóż w ostatnim czasie Urząd Patentowy RP przyznał na rzecz MKS Cracovia SSA prawo ochronne na słowny i słowno-graficzny znak towarowy „Cracovia najstarszy klub sportowy w Polsce”. W rezultacie to właśnie ta drużyna na różnego rodzaju eventach będzie mogła używać tego sformułowania ze słynnym „R” w kółku, co na pewno nie spodoba się lokalnej konkurencji. Zdaniem działaczy Cracovii – samo zgłoszenie i rejestracja były tylko formalnością.

Jednak czy taka sytuacja wskazuje na to, że Urząd Patentowy RP uznał, że to właśnie Cracovia jest najstarszym klubem? Otóż nie, gdyż w tym przypadku Urząd nie badał dokumentów, dowodów oraz innych kwestii przesądzających o dacie powstania klubu piłkarskiego. To na czym się skupiono przy udzielaniu prawa ochronnego to oryginalność całościowo postrzeganego zwrotu i to, czy nie jest to używane przez inne podmioty.

Tym samym, w chwili obecnej do Urzędu Patentowego RP może zgłosić się inny klub, który uważa podobnie i zastrzec na swoją rzecz podobne hasła. Co jednak ciekawe, zarówno Wisła Kraków i Cracovia Kraków powstały w 1906 roku, jednak zdaniem historyków nie da się z dokładnością określić, który klub powstał wcześniej. Cracovia jednak obchodzi swoje rocznice 13 czerwca, z kolei Wisła Kraków nie ma takiego konkretnego dnia.

Zobacz także