Slofie – czyli nowość od Apple

Firmy Apple z pewnością nie trzeba przedstawiać, jednak warto przypomnieć, że dziecko Steve'a Jobsa poza innowacjami, niejednokrotnie zasłynęło z różnego rodzaju sporów na tle własności intelektualnej - chociażby liczne spory z Samsungiem. Tym razem wspomnieć trzeba o najnowszych planach tego amerykańskiego koncernu. Otóż w dniu 19 września 2019 roku miała miejsce premiera najnowszego systemu na urządzenia mobilne sygnowane nagryzionym jabłkiem, a mianowicie iOS 13.

Spis treści:

Czy połączone skróty słów mogą być znakiem towarowym?

Od kilku lat Apple stawia na powolną ewolucję aniżeli rewolucję w swoich systemach i urządzeniach, jednak przy okazji najnowszych smartphone’ów, tj. iPhone 11 firma zaprezentowała nowy rodzaj kamery mobilnej, która w przeciwieństwie do konkurencji umożliwia nagrywanie wideo w 120 klatkach na sekundę przednią kamerą. Co ciekawe, firma podczas premiery IOS 13 postanowiła popularne określenie na nagrywanie filmów w zwolnionym tempie, tj. slo-mo zamienić właśnie hybrydą związaną z przednią kamerą i popularnymi zdjęciami selfie. W efekcie otrzymaliśmy oznaczenie „slofie”.

Słowotwórstwo jako znak towarowy.

Gigant z Cupertino tak bardzo zachwycił się nowym określeniem, że postanowił wystąpić do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o rejestracje znaku towarowego „slofie”.
Co jednak ciekawe, Apple we wniosku nowe słowo opisano nie jako charakterystyczny rodzaj zdjęcia/filmu, ale jako oprogramowanie, aplikacji służące do nagrywania oraz przechwytywania wideo. Opis jest tym bardziej ciekawszy, gdyż jak sprawdzi się nowe iPhone’y oraz IOS 13 – nigdzie nie ma aplikacji Slofie, ani opcji/trybu w oprogramowaniu aparatu. W domyśle taki zabieg kosztujący niebagatelne 400 dolarów (koszt wniosku) ma służyć ochronie nowego słowa przed konkurencją, a przede wszystkim przed wykorzystywaniem nowego, autorskiego zwrotu w aplikacjach podmiotów trzecich.

Spis treści:

Czy kojarzycie ten zwrot selfie z Apple?

Rozpocznij badanie znaku już teraz

Wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu najbliższych … z wstępną wyceną.

    Wybierz „znak słowny”, jeżeli chcesz zbadać oznaczenie słowne, i wpisz je w okienku poniżej. Możesz podać tylko jedno oznaczenie.
    Wybierz „znak graficzny lub słowno-graficzny”, jeżeli Twój znak ma określoną postać graficzną. W okienku poniżej wpisz elementy słowne, jeżeli takie pojawiają się na grafice, i dodaj plik zawierający grafikę znaku. Możesz przesłać tylko jeden plik o maksymalnym rozmiarze 1mb.

    Jaki znak mamy zbadać?

    Podaj szczegółowo, dla jakich towarów lub usług będzie używany Twój znak. W okienku poniżej wyszukaj odpowiedni termin, a następnie kliknij na niego, by dodać towar lub usługę do listy. Możesz dodać jednocześnie wiele towarów lub usług. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na liście znajdują się wszystkie towary lub usługi – później nie będzie można jej zmodyfikować!

    jakich produktów lub usług dotyczy rejestracja